آیت الله رمضانی: مبلغان آموزه‌های دین و مکتب اهل بیت(ع) را تبیین کنند/ آشنایی با مذاهب اسلامی برای علمای هندوستان ضرورت دارد

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: مبلغان باید با شباهت ها و وجوه اختلاف مذاهب و ادیان مختلف آشنا باشند و آشنایی با مذاهب مخصوصا برای علمای هندوستان ضرورت دارد.
اشتراک گذاری
20 آذر 1401
84 بازدید
کد مطلب : 5034

کارگاه تخصصی مبلغان جنوب هند روز سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ با سخنرانی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در شهر علی‌پور برگزار شد.

آیت الله «رضا رمضانی» اظهار داشت: هر جا مقاومت وجود داشته باشد پیروزی حاصل می شود و مقاومت باید در همه زمینه ها باشد. آیت الله مطهری مثالی دارد که کسی با قطارِ ایستاده کاری ندارد، اما این قطار وقتی به راه می افتد کودکان به آن سنگ پرتاب می کنند. انسانی هم که حرکت می کند به او سنگ اندازی می کنند و مانعش می شوند، لذا باید در مسیر مقاومت، استقامت و پشتکار داشته باشیم.

وی شیعیان را به سه گروه تقسیم بندی کرد و اظهار داشت: دسته اول عموم مردم، دسته دوم خواص، و دسته سوم اخص الخواص می باشند. اخص الخواص مقام ولایت و مراجع معظم تقلید هستند که در حقیقت سکان داران و مرزداران دین هستند. آنها؛ به درس و بحث مشغول اند و امور مومنین را تمشیت می کنند. این گروه شاگردانی تربیت می کنند که مجتهد یا مبلغ هستند، و این مبلغان به عنوان «خواص» در جامعه نقش ایفا می کنند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: کسانی که عوام و عموم مردم را باید تربیت کنند، خواص هستند. یعنی مبلغان و روحانیون خواص جامعه می باشند. اگر خواص به وظائف خود عمل کنند ما پیشرفت خواهیم کرد و الا  پیشرفتی حاصل نخواهد شد. امام حسین(ع) در خطبه منا یکی از اسباب قیام کربلا را کوتاهی خواص معرفی می کند. اگر خواص کوتاهی کنند ممکن است سر امام حسین(ع) روی نیزه رود.

وی در تبیین وظائف مبلغان گفت: مبلغان باید آموزه های دین و مکتب اهل بیت(ع) را بیان کنند و دین را به مردم تعلیم دهند. بر اساس آیه «وَیُزَکِّیهِمْ وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَهَ» مبلغان نقش تعلیم و تربیت دارند. تزکیه و تعلیم وظیفه انبیا در جامعه است؛ این رسالت بعد از انبیا بر عهده ائمه(ع) و در مرتبه بعد برعهده علما است. همچنین بر طبق آیه «وَأَنْزَلْنَا إِلَیْکَ الذِّکْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَیْهِمْ» علما باید مبانی دین را در جامعه تبیین کنند. بنابراین وظیفه مبلغان بسیار سنگین است.

استاد سطوح عالی حوزه، وظیفه دیگر مبلغان را پاسخ به پرسش ها معرفی کرد و افزود: نسل امروز نسل پرسش گر است. علما باید با ادبیات و زبان روز به پرسش ها پاسخ گویند. سؤالات هم زیاد است؛ ممکن است برخی سوالات برای ما بدیهی باشد ولی برای دیگران نظری باشد به همین دلیل لازم است به دقت به سوالات پاسخ دهیم.

وی اضافه کرد: در منابر و کلاس های پرسش و پاسخ می توان به سوالات پاسخ داد؛ از سوی دیگر در عصر حاضر باید از فضای مجازی در عرصه تبلیغ دین استفاده کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) پاسخ گویی به شبهات را رسالت دیگر مبلغان دانست و ادامه داد: امروز عصر شبهات گوناگون است؛ شبهات زیاد است. علما باید با شبهات آشنا باشند و در منابر حقیقی و مجازی پاسخ آنها را بیان کنند.

وی با بیان اینکه ماهیت شیعه در هندوستان ظرفیت جهانی دارد، در ادامه گفت: جنبه خطابی علمای هندوستان بارز است و توفیق علمای هند در این زمینه بسیار می باشد. به همین دلیل از ویژگی خطابه و فرصت برای تأثیرگذاری باید استفاده کرد.

آیت الله رمضانی درباره شیوه های گفتگو و تعامل مبلغان با مخاطبان اظهار داشت: روش اول حکمت است. باید به گونه ای مخاطب را تربیت کنیم تا زندگی آنها بر اساس حکمت باشد. حکمت یعنی انسان کارهای لغو نکند و کارهای او محکم و استوار باشد. با افراد باسواد و اهل فضل باید با حکمت سخن گفت؛ چون ما مبلغان مأمور هستیم تا بر اساس عقول انسان ها صحبت کنیم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر مجالس موعظه و خطابه امروزه بسیار تأثیرگذار است؛ مخصوصا در ایام عزاداری محرم و صفر باید از جنبه های موعظه ای استفاده کنیم. در کتاب های روایی ما موعظه های زیادی با متون قوی از پیامبر و ائمه علیهم السلام وجود دارد که باید از آنها بهره برد. ما محتوای غنی از آیات و روایات داریم و اگر صد سال هم منبر برویم، سخن تکراری نخواهیم داشت. یک مسیحی به من می گفت که اگر ما نهج البلاغه را داشتیم دنیا را فتح می کردیم. 

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره روش جدال احسن گفت: در هندوستان باید یک دوره آشنایی با مذاهب و ادیان برگزار شود و مبلغان مذاهب مختلف از  سیک ها، هندوها بودایی ها و … را بشناسند. مبلغان باید با شباهت ها و وجوه اختلاف مذاهب و ادیان مختلف آشنا باشند و آشنایی با مذاهب مخصوصا برای علمای هندوستان ضرورت دارد.

وی تأکید کرد: از نکات اساسی که مبلغان باید توجه داشته باشند مبارزه با تحجر، خرافات و غلو است و از زمان ائمه (ع) غلو و خرافات بوده است و امامان شیعه با آنها مقابله می کردند. همچنین همه چیز را نباید به دین منتسب کرد و با مطالعه یک کتاب نباید چیزی را به دین نسبت دهیم، مگر اینکه یقین داشته باشیم.

استاد سطوح عالی حوزه در پایان گفت: امام صادق علیه ‏السلام فرمودند که «مَن تَعَلَّمَ للّه‏ وعَمِلَ للّه‏ وعَلَّمَ للّه‏ دُعِیَ فی مَلَکوتِ السَّماواتِ عَظیما. هر که براى خدا علم بیاموزد و براى خدا به آن عمل کند و براى خدا به دیگران آموزش دهد، در ملکوت آسمانها از او به بزرگى یاد می شود». مرحوم آیت الله بهجت می فرمود که اگر شما به دانسته های خود عمل کنید چیزهایی به شما یاد داده می شود که در هیچ کلاس درسی یاد نمی دهند. اگر این گونه باشد خدا با انسان خواهد بود و او به یقین می رسد که بن بست ندارد.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.