آیت الله رمضانی: در نمایشگاه “انوار هدایت” مراکز و موسسات بین‌المللی نقاط قوت و ضعف یکدیگر را بشناسند و کارهای تکراری نکنند

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در آئین افتتاح نمایشگاه انوار هدایت اظهار داشت: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی می تواند شناخت متقابل موسسات را کماً و کیفاً توسعه دهد.
اشتراک گذاری
10 دی 1401
91 بازدید
کد مطلب : 5135

مراسم افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای مؤسسات و نهادهای فعال در عرصه بین الملل با عنوان “انوار هدایت” پیش از ظهر امروز شنبه ۱۰ دی ۱۴۰۱ در سالن همایش های دفتر تبلیغات قم برگزار شد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در این مراسم اظهار داشت: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی می تواند شناخت متقابل موسسات را کماً و کیفاً توسعه دهد و تفاهم، تعامل و هم افزایی ایجاد کند که در پی آن حرکت ارتقایی را بسترسازی کرده که باعث ایجاد تحول در عرصه های پژوهشی و فرهنگی در معارف اهل بیت(ع) بین آحاد مردم و نخبگان می شود.

آیت الله «رضا رمضانی» افزود: رهبر معظم انقلاب در اجلاس هفتم مجمع جهانی اهل بیت(ع) فرمودند که مجمع عظمت و محاسن اهل بیت(ع) را به گوش نخبگان برساند. 

وی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه “انوار هدایت” با سالروز تأسیس مجمع جهانی اهل بیت(ع) مصادف شده است، اظهار داشت: از عزیزان و شخصیت های داخلی و خارجی شورای عالی مجمع که از دنیا رفته اند مانند آیت الله مومن، آیت الله مصباح، آیت الله محسنی و آیت الله تسخیری و دبیران کل سابق که زحمات زیادی کشیدند و کارهای بزرگی انجام دادند، قدردانی می کنم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) بر ضرورت آسیب شناسی فعالیت های مجمع از لحاظ محتوایی و ساختاری تأکید کرد و افزود: باید نظام تحولی در مجمع شکل گیرد و در این راستا لازم است اندیشمندان و صاحب نظران با بیان پیشنهادات و انتقادات ما را یاری کنند. لذا آماده شنیدن نقدهای عالمانه و دلسوزانه هستیم.

وی درباره عملکرد مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: مجمع کارهای ارزشمند زیادی در عرصه بین الملل انجام داده است. نشر حدود ۲۰۰۰ عنوان کتاب به بیش از ۵۵ زبان زنده، کار ارزنده ای است. خبرگزاری ابنا از دستاوردهای مجمع است و می تواند خبرگزاری کم نظیر و حتی بی نظیر در عرصه بین الملل باشد. همچنین دائره المعارف مجازی ویکی شیعه، مشرب و معارف اهل بیت(ع) را تبلیغ می کند. از سوی دیگر دانشگاه بین المللی اهل بیت(ع) و شبکه ثقلین از ثمرات بزرگ دیگر مجمع است.

آیت الله رمضانی در بخش دیگری از سخنان خود درباره شرایط و وضعیت مسلمانان در عصر حاضر گفت: از حیث فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، امروزه دریک پیچ تاریخی هستیم. امروزه هجمه فرهنگی لیبرالیسم به دنیای اسلام و کشورهای اسلامی شدید است. دشمنان به دنبال ایجاد بستر سکولاریسم در کشورهای اسلامی هستند که خروجی آن ولنگاری و فاصله گرفتن از شریعت است؛ همان کاری که علیه مسیحیت انجام دادند، در جهان اسلام انجام می دهند و برای این هدف از تمام امکانات و ابزارها استفاده می کنند. امروزه بیش از نود درصد رسانه های دنیا دست استکبار است و از این رو با بایکوت خبری و شبیخون فرهنگی مواجه هستیم. آنان نمی خواهند ارزش های انسانی و مکتب اهل بیت(ع) به جامعه امروز معرفی شود.

وی با بیان اینکه امروز با جنگ تبلیغاتی مواجه هستیم، ادامه داد: دشمنان حقایق را در عرصه های مختلف وارونه نشان می دهند، ابزارها را در اختیار دارند و در برخی عرصه ها هجمه وارد کرده اند و ما مشغول دفاع هستیم. لازم است با محتوای غنی از معارف اهل بیت(ع) که در اختیار داریم به مبانی دشمن حمله کنیم و سستی ادعاهای آن را برملا سازیم. فرهنگ اهل بیت(ع) محتوایی غنی و انسانی را عرضه می کند. یکی از دانشمندان غربی گفته بود اگر ما نهج البلاغه را داشتیم، جهان را فتح می کردیم. در آلمان با یکی از شخصیت های در موسسه کاتولیک سوربن ارتباط داشتم، او بعد از شش سال ارتباط به هامبورگ آمد و اعتراف کرد که مکتب اهل بیت(ع) با پویایی خود می تواند پاسخگوی پرسش های نسل امروز بشری باشد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: امروزه معنویت، عقلانیت و عدالت آن قدر توسعه پیدا کرده که حرکت های خودجوشی را در دنیا شاهد هستیم. اخیرا در سفر به هند مشاهده کردم که زمینه بسیار عظیمی در عرصه گفتگوی ادیان در این کشور وجود دارد و این به برکت نظام و انقلاب اسلامی است و باید از این زمینه استفاده کنیم.

وی درباره چالش های فکری غرب بیان کرد: دنیای غرب با بحران فکری مواجه شده است و نمی تواند به نیاز بشر در عرصه های اخلاقی و معنوی پاسخگو باشد. دنیا امروز به دنبال قاعده های طلایی اخلاق است و در آیات و روایات ما قاعده های طلایی فراوانی داریم که می توان این قواعد اخلاقی را به دنیا معرفی کرد.

استاد سطوح عالی حوزه بر شناخت اقلیم ها و مخاطبان تأکید کرد و افزود: باید با نیازهای اقلیم های مختلف در کشورهای اروپا، آمریکا، آفریقا و … آشنا باشیم و محتوای معارف اهل بیت(ع) را در قالب های مختلف ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه باید مؤسسات عرصه بین الملل با یکدیگر همکاری کنند، ادامه داد: باید در کنار هم باشیم و راهکارها و اهداف بازنگری و بازتعریف شود؛ همچنین باید از موازی کاری پرهیز کنیم و به دنبال پژوهش های تقاضامحور باشیم و معنویت مسئولیت محور را تبلیغ کرده و عقل معاد و نیازهای مختلف انسان در ساحت های مختلف را به جامعه جهانی معرفی کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره نمایشگاه “انوار هدایت” گفت: در این نمایشگاه موسسات باید نقاط قوت و ضعف یکدیگر را شناسایی کرده، نیازها را بشناسند و کارهای تکراری نکنند.

وی درباره شرایط دنیا برای تبلیغ معارف اهل بیت(ع) گفت: امروز برای معرفی مکتب اهل بیت(ع) استثنایی ترین زمان را در اختیار داریم و هیچ زمانی مثل امروز شرایط فراهم نبوده است؛ لذا باید حوزویان خود را در عرصه های مختلف آماده کنند و باید تحقیق شود که برای نمونه در بحث کودک با چه ادبیاتی در آمریکا، اروپا یا آفریقا می توانیم مکتب اهل بیت(ع) را معرفی کنیم. 

آیت الله رمضانی افزود: اگر پژوهش به صورت دقیق صورت گیرد، مشکلات آموزش، فرهنگ، سیاست و عرصه های مختلف حل خواهد شد و در صورتی که تحقیق و پژوهش ما روزآمد و مطابق با چالش ها نباشد، پاسخگوی مشکلات نخواهد بود.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.