ابعاد جامعیت دین اسلام از دیدگاه آیت‌الله رمضانی

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: یکی از نگاه‌های جامعیت دین این است که اهل بیت(ع) ما را هم به خلوت دعوت می کنند هم به جمعیت، هم باید تهجد و شب‌زنده‌داری داشته باشیم هم در جامعه حضور داشته باشیم. همچنین جنبه های مسئولیت پذیری هم فقط جنبه های فردی نیست، بلکه جنبه های فردی و اجتماعی با هم است.
اشتراک گذاری
24 مهر 1402
177 بازدید
کد مطلب : 6708

آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) که به دعوت شیعیان و مسلمانان کشور بروندی به این کشور سفر کرده است، با جمعی از شخصیت های اهل سنت بروندی دیدار کرد.

آیت الله رضا رمضانی در این دیدار اظهار داشت: نگاه ما به دین باید نگاه جامع باشد؛ اهل بیت(ع) ما را به ظاهر و باطن دعوت می کردند. جنبه های عرفانی مفصلی در سخنان ائمه معصومین(ع) وجود دارد، مثلا دعای عرفه پر از مفاهیم عرفانی است.

وی درباره مفاهیم عرفانی دعای عرفه اظهار داشت: در فرازی از دعای عرفه آمده است، «چشمی که تو را نمی بیند، کور است و اصلاً غیر از تو، نمی تواند تو را به ما بشناساند.» یکی از نگاه‌های جامعیت دین این است که اهل بیت(ع) ما را هم به خلوت دعوت می کنند هم به جمعیت، هم باید تهجد و شب‌زنده‌داری داشته باشیم هم در جامعه حضور داشته باشیم. همچنین جنبه های مسئولیت پذیری هم فقط جنبه های فردی نیست، بلکه جنبه های فردی و اجتماعی با هم است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ادامه داد: اهل بیت(ع) ما را به باطن‌گرایی دعوت می کنند، لذا می‌فرمایند، قرآن علاوه بر ظاهر، باطن‌هایی دارد تا هفت بطن، بلکه تا هفتاد بطن. متاسفانه برخی از مسلمانان فقط ظاهرگرا هستند؛ امکان دارد کسی نماز بخواند بسیار هم نماز می خواند و ذکر زیادی می گوید اما هیچ فهمی از نماز و ذکر نداشته باشد.

وی با بیان اینکه اگر کسی از باطن اسلام برخوردار نباشد از روح اسلام بهره ای نبرده است، افزود: البته ما معتقدیم که ائمه معصومین علیهم السلام هم امام ظاهر و هم امام باطن هستند، لذا ما را به عبادت های فردی و جمعی دعوت می‌کنند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.