آیت‌الله رمضانی: آثار علامه میرحامد حسین در عرصه امامت کم‌نظیر یا بی‌نظیر است

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: امامت و رهبری همواره مهمترین مسئله جهان اسلام بود که علامه میرحامد حسین در این عرصه خوب درخشید و امامت را به عنوان یک بحث مستقل کلامی تشریح کرد.
اشتراک گذاری
07 آبان 1402
238 بازدید
کد مطلب : 6748

جمعی از مدیران بنیاد بین‌المللی امامت و دبیران کنگره علاّمه میر حامد حسین لکهنوی(ره) بعد از ظهر روز شنبه ـ ششم آبان ماه ۱۴۰۲ ـ با آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) دیدار کردند.

آیت الله رمضانی ضمن تقدیر از فعالیت‌های ارزشمند بنیاد بین‌المللی امامت، احیای مدرسه علاّمه میر حامد حسین(ره) را ضروری دانست و بیان داشت: ایشان علاوه بر مکتب کلامی، در فقه نیز صاحب نظر بودند و از این جهت شایسته است تا به تمام آثار فاخر ایشان توجه شود. اقدامات علمی علاّمه میرحامد حسین از چنان غنا و برکتی برخوردار بود که تألیف چنین آثاری برای مجموعه‌ها و نهادهای پژوهشی امروزی نیز امری سخت و طاقت فرسا است.

وی دقت پژوهشی مبتنی بر مستندنگاری با عنایت به منابع متعدد را از ویژگی‌های شاخص علمای اسلامی در خلق آثار پژوهشی دانست و ابراز داشت: آثار علامه میرحامد حسین در عرصه امامت کم نظیر یا بی نظیر است و به عنوان یک منبع ارزشمند برای تمام پژوهشگران و علاقمندان مباحث امامت مطرح می شود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) تصریح کرد: احیای مدرسه صاحب عبقات الانوار به معنای احیای مکتب اهل‌بیت علیهم السلام در هندوستان است. شناخت بیشتر علامه میر حامد حسین به انگیزه ای مضاعف برای بازنگری و احیاء آثار گران‌بها ایشان مبدّل می شود و منجر به تقویت فعالیت حوزه‌‎های علمیه در عرصه بین‌المللی می گردد.

آیت الله رمضانی، احیاء آثار صاحب عبقات الانوار را به عنوان تقویت کننده راهبردهای نظام اسلامی دانست و یادآور شد: امروزه نیازمندیم تا از نظر تئوری و عملی به امر اتحاد مسلمین به عنوان یکی از راهبردهای نظام اسلامی بپردازیم؛ اتحاد جوامع اسلامی به اقتدار مسلمین در حوزه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و امنیتی منجر خواهد شد.

وی افزود: علامه میرحامد حسین تلاش کرد تا امامت را به عنوان محور اتحاد جهان اسلام مطرح سازد و علاوه بر اثبات مرجعیت علمی و معنوی ائمه(ع)، مرجعیت سیاسی آنان را نیز اثبات نماید.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تاکید بر گفتمان سیاسی اهل بیت علیهم السلام بیان داشت: از مسئله غدیر می‌توان دو راهبرد سیاسی مهم در منظومه فکری اهل بیت(ع) استخراج نمود؛ اولی تاکید بر حضور مردم در عرصه سیاست و تعیین سرنوشت، و دومی انتخاب بهترین ها برای هر مسئولیت که از آموزه های مهم این واقعه می باشد.

آیت الله رمضانی مبارزه با تحریف و تفرقه را از اقدامات ارزشمند علّامه میرحامد حسین برشمرد و ابراز داشت: راهبرد دشمن برای نفوذ در جوامع اسلامی از دیرباز، ایجاد تفرقه بوده است. ایشان به خوبی شیوه های مبارزه با تفرقه را تشریح نمود و با نگاه فرامذهبی به مسائل موجود، این گره جامعه را در زمان خود باز کرد.

وی به تفاوت تعاریف امامت در حوزه کلامی و فقهی اشاره کرد و زیباترین تفسیر امامت کلامی را ناظر به کتاب «عبقات الانوار» علاّمه میرحامد حسین(ره) دانست.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان این‌که نباید به واسطه نگاه محدود، ائمه(ع) را برای شیعیان محدود سازیم، اظهار داشت: امامی که با تمام صفات و ویژگی ها به عنوان جانشین پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله معرفی می شود، «امام المسلمین» است. شایسته نیست که امام معصوم(ع) را در نگاه عملی، به نظامات فکری شیعی محدود سازیم و این مقام ارزشمند را محصور کنیم.

آیت الله رمضانی در بخش دیگری از سخنان خود بر اهمیت مطالعه و بازشناسی حوزه علمیه هندوستان تصریح نمود و یادآور شد: علامه میرحامد حسین از برجسته ترین شخصیت های تقریبی زمان خود بود که در عین احترام به گرایش های مختلف در هندوستان، به خوبی توانست اندیشه امامت را در جامعه خود اشراب سازد و جامعه را با خود همراه کند.

وی با اشاره به این که علامه میرحامد حسین، امامت را به معنای واقعی قرآنی احیا کرد، اظهار داشت: امامت و رهبری همواره مهمترین مسئله جهان اسلام بود که علامه میرحامد حسین در این عرصه خوب درخشید و امامت را به عنوان یک بحث مستقل کلامی تشریح کرد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ضمن تقدیر از احیای تراث شیعی در شبه قاره، بر اهمیت باز تعریف پایان‌نامه و رساله‌های حوزوی و دانشگاهی درباره میراث ماندگار علمای هندوستان تاکید نمود.

آیت الله رمضانی در پایان سخنان خود بر اهمیت تجمیع ظرفیت ها در خلق اقدامات پویا و مؤثر تصریح کرد و ابراز داشت: مجمع جهانی اهل‌بیت علیهم السلام آماده توسعه همکاری ها در راستای احیای میراث ماندگار شیعی در اقصی نقاط جهان به ویژه منطقه شبه قاره آسیا می باشد.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.