آیت‌الله رمضانی: رژیم صهیونیستی بزرگترین ناقض مصوبات بین‌المللی است/ علما باید در راس همه اعتراضات علیه صهیونیست‌ها باشند

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: برخی چنین جنایاتی را می بینند اما همچنان سکوت می کنند یا وظیفه خود نمی دانند که موضع روشنی اتخاذ کنند؛ هیچ انسان دارای عقل و فطرتی با دیدن جنایات این رژیم سکوت نمی کند. امروزه حوزه های علمیه و علما باید در رأس همه اعتراضات علیه رژیم صهیونیستی باشند.
اشتراک گذاری
10 آبان 1402
200 بازدید
کد مطلب : 6754

گرامیداشت شهدای غزه و حماسه آفرینان طوفان الاقصی با موضوع رسالت مسلمین در آزادسازی قدس شریف پیش از ظهر امروز چهارشنبه ـ دهم آبان ماه ۱۴۰۲ ـ در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم برگزار شد.

آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تقدیر از آیت الله «محمدجواد فاضل لنکرانی» مدیر مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم بیان داشت: برگزاری چنین جلسه ای در یک مرکز تخصصی حوزوی قابل تحسین است و بایسته است تا الگوی بقیه مراکز حوزوی نیز قرار گیرد.

وی به بیان امام خمینی(ره) پیرامون بحث فلسطین اشاره کرد و گفت: مساله فلسطین اختصاص به منطقه غرب آسیا ندارد بلکه مربوط به تمام جهان اسلام است. همه موحدان عالم علی الخصوص مسلمانان وظیفه دارند تا جنایات رژیم صهیونیستی را به طور علنی محکوم کنند.

آیت الله رمضانی در تشریح اهمیت ابعاد فردی و اجتماعی دین اسلام بیان داشت: تاکید اسلام بر جایگاه احکام اجتماعی به مراتب از دستورات فردی بیشتر است و طبق نظر محققین نیز تعداد احکام اجتماعی اسلام نیز بر احکام فردی غلبه دارد؛ در نهایت احکام فردی نیز باید به آثار اجتماعی ختم شوند همانند خلوت سحرگاهی انسان که باید به جلوت و اصلاح جامعه ختم گردد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) به دستاوردهای علمی و نظامی ایران اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: ایران امروز در عرصه بین المللی به یک قدرت تبدیل شده که توانایی مقابله یا مذاکره با مستکبرین دنیا را دارد. دستاورد دیگر ایران اسلامی، ظهور و بروز ساحت اجتماعی دین در جامعه است که دانشگاه های بزرگی چون آکسفورد انگلیس یا سوربن فرانسه را وادار کرده تا بازتعریفی را از ادیان ابراهیمی ارائه دهند و اعلام دارند که دین توانایی اعتلای جامعه را دارد.

وی به نقشه بلوک غرب و شرق در تجزیه کشورهای منطقه حتی ایران اشاره کرد و پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به عنوان نقطه عطفی در برابر قدرت های استعماری دانست.

آیت الله رمضانی به دو اصل ایجابی و سلبی گفتمان انقلاب اسلامی در عرصه بین‌الملل اشاره کرد و بیان داشت: اولین اصل ایجابی، تحقق کرامت در جامعه بشری است و خداوند نیز خود را با عبارت «ربّک الاکرم» معرفی می نماید. راهبرد نظام بشری در قرآن کریم بر اساس تحقق کرامت واقعی معرفی شده تا در نهایت انسان را به یک نظام توحیدی برساند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در تشریح دومین اصل ایجابی اظهار کرد: مسئله عدالت خواهی در دین به عنوان هدف ارسال انبیاء ذکر شده است و به تبع هزینه هایی را به همراه خواهد داشت. قرآن کریم می فرماید: لَقَد أَرسَلنا رُسُلَنا بِالبَیِّناتِ وَأَنزَلنا مَعَهُمُ الکِتابَ وَالمیزانَ لِیَقومَ النّاسُ بِالقِسطِ یعنی ما رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم، و با آنها کتاب (آسمانی) و میزان (شناسایی حقّ از باطل و قوانین عادلانه) نازل کردیم تا مردم قیام به عدالت کنند»؛ قرآن کریم در امر عدالت از کلمه «قیام» استفاده می‌کند که به معنای عدالت برخواسته از متن جامعه، فطرت و عقل است و این برخلاف اقامه است که امری تحمیلی است.

وی مفهوم «مقاومت» را ذیل هدف فراگیر همه رسولان الهی معرفی کرد و اظهار داشت: تشکیل جبهه مقاومت، حاصل عدالت خواهی مردم منطقه و نمود باورهای اجتماعی اسلام است. متأسفانه برخی اسلام رحمانی را مطرح می کنند و به دنبال صلح مطلق هستند اما در دنیا چیزی به اسم صلح مطلق وجود ندارد بلکه در آیات قرآن نیز بر مسئله «صلح بر مبنای عدالت» تاکید شده است.

آیت الله رمضانی به آیه «قُلْ إِنَّما أَعِظُکُمْ بِواحِدَهٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنی‏ وَ فُرادی» اشاره کرد و افزود:‏ امام خمینی(ره) در تفسیر این آیه بر دو مهم تاکید دارند؛ یکی نیاز بشر به نظام توحیدی برای کسب کرامت، و دوم رعایت عدالت در امور اجتماعی که قوام جامعه بدان وابسته است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، «ظلم نکردن» و «عدم پذیرش ظلم» را به عنوان دو اصل سلبی گفتمان ایران اسلامی معرفی کرد و اظهار داشت: خداوند در آیه ۲۷۹ سوره بقره می گوید “لَا تَظْلِمُونَ وَ لَا تُظْلَمُونَ یعنی نه ظلم کن و نه ظلم را بپذیر”. همچنین حضرت امیر(ع) می‌فرمایند “کونا للظّالم خصماً و للمظلوم عوناً یعنی همیشه با ستمگران در ستیز هستیم و همیشه حامی مظلومان عالم خواهیم بود”.

وی گفت: هر ۴ اصل ذکر شده بر مبنای فطرت، عقل و منطبق بر آیات و روایات هستند. تمام آموزه های اسلام به عنوان یک بسته تربیتی برای تعلیم و تعلّم هستند تا انسان را به سمت مسیر تعالی فردی و اجتماعی هدایت کنند؛ حوزویان وظیفه سختی را در برابر تبیین آموزه های دین و اهداف آن به دوش دارند.

آیت‌الله رمضانی، انقلاب اسلامی ایران را متکفل اصول ایجابی و سلبی در دنیای امروز دانست و بیان کرد: بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران گفت که من آمدم تا سیادت را به بشر باز گردانم. انقلاب ایران یک معجزه بود که به شکل دفعی نظام سیاسی ایران را تغییر داد در حالی که صاحب نظران معتقد بودند که تغییر نظام سیاسی ایران در یک روند آرام و طولانی دگرگون خواهد شد؛ قطار انقلاب اسلامی در حال حرکت است و گاهی با دخالت برخی افراد از سرعتش کاسته می شود اما همچنان به مسیر خود ادامه می دهد، نمود این حرکت را در سفری که به قاره آفریقا داشتم، مشاهده کردم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، پروتکل‌های ۲۴ گانه رژیم صهیونیستی را تشریح کرد و افزود: در اولین بند این پروتکل چنین آمده است که همیشه حق با زور و قدرت است و کسی که قدرت دارد در جایگاه حق است؛ این دیدگاه همان نگاه ماکیاولیستی است که می گوید برای به دست آوردن قدرت می توان هر کاری انجام داد پس در نتیجه سیاست و اخلاق با هم تضاد ذاتی دارند.

وی در تبیین لیبرالیسم اخلاقی گفت: ثمره لیبرالیسم اخلاقی چیزی جز ولنگاری و اباحیگری نیست. در آمریکا و اکثر کشورهای غربی تلاش کردند تا هر دونفری را که زیر یک چتر باشند خواه دو زن، دو مرد یا انسان و حیوان را به عنوان یک خانواده تلقی کنند؛ حتی شاهد برگزاری عقد همجنسگرایان در کلیساها بودیم که نتیجه این رویکرد چیزی جز بحران هویت در جامعه غرب نیست.

آیت‌الله رمضانی ادامه داد: کشور های غربی تلاش دارند تا با ارائه بسته های آموزشی و فرهنگی در برخی مدارس کشورهای اسلامی، نسلی سکولار یا لائیک تربیت کنند. برخی دین را نماد بربریت می دانند و رشد انسان ها را در تضّاد با دین و معنویت معرفی می کنند که باید از نسل جدید در برابر چنین باورهایی محافظت کرد. پیامبر اکرم(ص) می فرماید “زمانی می رسد که از اسلام فقط یک اسم و از قرآن فقط خط آن باقی می ماند” یعنی اسلام که ظرف پر از آب است را واژگون می کنند تا در نهایت از معارف آن چیزی باقی نماند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) به معنویت های جعلی اشاره کرد و ابراز داشت: امروزه ۴۰۰۰ معنویت جعلی در جهان داریم که سعی دارند خدا را از دین و شریعت جدا کنند در حالی که معنویت اصیل به معنای همراهی خدا و شریعت است. عرفان بدون خدا یعنی معنویت مسئولیت ستیز یا مسئولیت گریز در حالی که اسلام به دنبال معنویت مسئولیت پذیر است؛ مسلمان باید با توجه به نسبت خود با خدای متعال به اصلاح خود و جامعه بپردازد و به وظائف خود عمل نماید.

وی با استناد به آمارهای جهانی گفت: رژیم صهیونیستی بزرگترین ناقض مصوبات سازمان‌های بین‌المللی است که آمریکا در ۵۰ یا ۶۰ مورد از حق خود برای جلوگیری از اجرایی شدن قطع نامه های بین المللی علیه رژیم صهیونیستی استفاده کرده است؛ به طور مثال قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که دستور به عقب نشینی اسرائیل از صحرای سینا، کرانه باختری رود اردن، نوار غزه، بیت المقدس شرقی و اراضی اشغالی را صادر کرده بود ولی با دخالت آمریکا وتو شد.

آیت‌الله رمضانی به فجایع غزه اشاره کرد و بیان داشت: تا روز گذشته ۸۴۲۹ انسان در غزه به شهادت رسیده اند که نیمی از آنان کودکان معصوم و بی گناه بودند؛ آیا این افراد مصداق بارز آیه «بِأَیِّ ذَنۢبٖ قُتِلَتۡ» نیستند؟ آیا مسلمانان حدیث پیامبر اکرم(ص) را نشنیده‌اند که می‌فرمایند: مَنْ سَمِعَ رَجُلًا یُنَادِی یَا لَلْمُسْلِمِینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِم‏ یعنی هر کس فریاد کمک خواهی کسی را بشنود و به کمکش نشتابد(خواه مسلمان باشد یا غیرمسلمان) مسلمان نیست.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) ادامه داد: یک میلیون و چهارصد هزار نفر از جمعیت دو میلیونی غزه آواره شده اند و سرپناهی برای زندگی ندارند؛ هیچ زندانی را در دنیا به مثل غزه پیدا نمی کنید و هیچ جنایتی را در تاریخ به مانند جنایات غزه نمی بینید. اگر از گسترش رژیم صهیونیستی جلوگیری نمی شد امروزه شاهد همین اتفاقات ناگوار در کشورهای مختلف غرب آسیا بودیم.

وی به نگاه های نژاد پرستانه رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: این قوم خود را از همه برتر و بالاتر می بینند و اعتقاد دارند که دنیا به این نتیجه می رسد که برای ما با افتخار بردگی و بندگی کند. صهیونیست ها نسبت به انسان ها و حقوق آنان بی توجه هستند که این بر اساس پروتکل هایشان تعریف شده است.

آیت‌الله رمضانی به آیات و روایات مقابله با ظلم اشاره کرد و بیان داشت: برخی چنین جنایاتی را می بینند اما همچنان سکوت می کنند یا وظیفه خود نمی دانند که موضع روشنی اتخاذ کنند؛ هیچ انسان دارای عقل و فطرتی با دیدن جنایات این رژیم سکوت نمی کند. امروزه حوزه های علمیه و علما باید در رأس همه اعتراضات علیه رژیم صهیونیستی باشند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در تشریح منطق اسلام و دشمنان آن اظهار داشت: منطق دشمن با زر و زور و تزویر است اما منطق اسلام، منطق عقلانیت و مقابله با ظلم است. تنها مکتبی که می تواند با رژیم صهیونیستی مقابله کند، منطق غنی اسلام و مکتب محمدی(ص) است؛ مقاومت تنها تفکری است که دشمنان را سرجای خود می نشاند و مشمول رحمت الهی است تا جامعه بشری بتواند از این رحمت بهره مند شود.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.