آیت الله رمضانی: بزرگترین جنایت تاریخ در غزه درحال رقم خوردن است/ آگاهی جوانان از شرایط دنیا ضروری است

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: دنیای استکبار به جهت قدرت انقلاب اسلامی ایران، درصدد ضربه زدن به آن است لذا شایسته است تا معارف اسلام ناب محمدی را به شکل جامع، عمیق و دقیق بیاموزید.
اشتراک گذاری
19 آبان 1402
207 بازدید
کد مطلب : 6775

جمعی از دانش‌آموزان و مربیان اتحادیه هیئت‌های دانش‌آموزی حضرت علی‌ابن موسی الرضا علیهم‌السلام، ظهر پنج شنبه ـ هجدهم آبان ماه ۱۴۰۲ ـ با آیت‌الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) دیدار کردند.

آیت الله رمضانی ضمن خوش آمدگویی به مهمانان، به توصیه ای از مقام معظم رهبری اشاره کرد و بیان داشت: ایشان خطاب به دانشجویان می گفتند “جمله ای به شما می گویم که الان متوجه آن نمی شوید اما عمر خیلی سریع می گذرد”. مبادا انسان به محضر حق شرفیاب شود و توشه ای را برای ارائه به پیشگاه خداوند و اولیای الهی نداشته باشد، لذا گذر عمر را دریابید.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) خطاب به سرحلقه های فرهنگی اظهار داشت: گاهی چنان مشغول فعالیت های بیرونی می شویم که از خود غافل می شویم. ما باید برای خود برنامه ریزی کنیم و حتما باید خلوتی داشته باشیم. ارتباط با آیات قرآن به معنای ارتباط با چشمه زلال الهی و نماد تجلّی حق است و زمانی که با چشمه در ارتباط باشید، همیشه زلال خواهید بود.

وی بر ارتباط روزانه با قرآن تاکید کرد و گفت: امام صادق(ع) می فرمایند «القرآن عهد الله الى خلقه فقد ینبغى للمرء المسلم أن ینظر فى عهده و أن یقرأ منه فى کل یوم خمسین آیه یعنی قرآن برنامه‌اى الهى است پس بسیار شایسته است که هر فرد مسلمان در عهدنامه الهی‌اش به دقت نظر افکند و هر روز دست کم پنجاه آیه را با تدبیر تلاوت نماید». قرائت قرآن در نماز جایگزین این قرائت نیست بلکه باید ۵۰ آیه کامل در روز بخوانید و در معانی آن تفکر کنید.

آیت الله رمضانی افزود: خداوند درجات بهشت را متناظر آیات قرآن قرار داده و هرچه فهم ما از کتاب خدا افزایش یابد، به همان مقدار درجات ما در بهشت تعالی پیدا می کند. استاد ما علامه حسن زاده آملی همواره این حدیث را می خواندند: «فإنَّ دَرَجاتِ الجَنَّهِ على قَدرِ عَدَدِ آیاتِ القرآنِ فیقالُ لقارِئ القرآنِ اِقرَأْ و َارْقَ یعنی درجات بهشت به اندازه شمار آیات قرآن است پس به قاری قرآن گفته می شود، بخوان و بالا برو». قاری قرآن به معنای کسی نیست که مهارت قرائت دارد بلکه در متن روایات اشاره شده قاری قرآن کسی است که قرآن را می فهمد، درک می کند و همواره همراه قرآن است لذا باید خلوتی برای خود داشته باشید و هرچه خلوت پررنگ تر باشد، جلوت ما مؤثرتر خواهد بود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) به اهمیت دوران جوانی و نوجوانی اشاره کرد و لازمه بهره مندی مناسب از این فرصت طلایی را در گرو شناسایی استعدادها دانست.

وی با تاکید بر کلام حضرت امیر(ع) در نهج البلاغه گفت: ایشان خطاب به امام حسن(ع) می فرمایند «فَبادَرْتُک بِالأَدَبِ قَبْل أَنْ یَقْسوَ قلبُکَ وَ یَشتغِلَ لُبُّکَ یعنی پیش از آن که دلت سخت و فکرت مشغول گردد، به تربیت تو پرداختم». انسان وقتی سخت دل و قسّی القلب می شود، دیگر حرف های زیبا را درک نمی کند. قرآن کریم می فرماید “کسانی هستند که چشم دارند ولی نمی بینند، گوش دارند ولی نمی شنوند، قلب دارند ولی نمی فهمند”. در آیه ۷۴ سوره بقره نیز آمده که “عده ای قلب هایشان مانند سنگ و حتی بدتر از سنگ می شود” لذا انسان باید خود را تربیت کند تا جلوی این آسیب و آفت گرفته شود.

آیت الله رمضانی به تشریح تعامل با افراد مختلف پرداخت و بیان داشت: همیشه سعی کنید از افرادی که به لحاظ علمی یا معنوی بالاتر از شما هستند، استفاده کنید و با افرادی که هم سطح شما هستند، تعامل طرفینی داشته باشید؛ مثلا کمک کنید و کمک بگیرید، دیگران را تکریم کنید تا شما را تکریم کنند، دیگران را عزیز بدارید تا شما را عزیز بدارند، از دیگران به نیکی یاد کنید تا دیگران نیز از شما به نیکی یاد کنند. زیبنده است خود را طوری تربیت کنیم که دست گیر باشیم و به دنبال مچ گیری نباشیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تاکید بر برنامه ریزی صحیح، اظهار داشت: اگر برنامه درستی برای ارتباط با خود، ارتباط با دیگران و ارتباط با خدا تدارک دیده شود، انسان تربیت می گردد و رشد می کند. بایسته است در کارهای فرهنگی نیز به دنبال ارتقاء و رشد فکری خود و دیگران باشید چرا که هر چه سطح تفکر ما بالاتر برود، جامعه ترقّی می کند و خردورز می شود.

وی با اشاره به ایام تحصیل در دانشگاه گفت: استادی داشتیم به نام آقای دکتر شریعتمداری که متخصص علوم تربیتی بود و در آمریکا تحصیل کرده بود، ایشان همواره تاکید داشت که هر معلمی باید روش تفکر را به دانشجو بیاموزد؛ همچنین به طور مداوم این حدیث را می خواندند که «هیچ عبادتی بالاتر از تفکر نیست». از ارسطو پرسیدند که به پدرت بیشتر احترام می گذاری یا استادت، جواب داد هردو اما معلم بیشتر، چرا که پدر و مادر مرا از بالا به پایین آوردند اما معلم مرا از پایین به بالا می برد.

آیت الله رمضانی توصیه ای به جوانان و نوجوانان کرد و عنوان داشت: اگر به سفر زیارتی رفتید فقط به دنبال گریه نباشید، سعی کنید با معصوم ارتباط بگیرید تا علاوه بر گریه، فهم و معنویت را بدست آورید. رفتن به حرم اهل بیت(ع) یعنی توحید، خدا، معنا و توجه؛ هر کس بیشتر گریه می کند لزوما انسان بهتری نیست اما همین گریه در جای خود ارزش دارد و خداوند خریدار آن است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: به طور مثال هرکس که قرآن قرائت می کند صاحب ارزش نیست و باید سایر شرایط را هم داشته باشد؛ اکثر افرادی که در جنگ خوارج بر علیه حضرت امیر(ع) شرکت کردند، حافظ قرآن بودند که در مقابل ولّی خدا شمشیر کشیدند. برای گذر از ظواهر باید تفکر کرد؛ تفکر موجب بصیرت می شود و از اشتباه ها جلوگیری می کند. همانگونه که رسولُ اللّه ِ صلى الله علیه و آله می فرماید «فِکرَهُ ساعَهٍ خَیرٌ مِن عِبادَهِ سَنهٍ یعنی یک ساعت اندیشه کردن، بهتر از یک سال عبادت است. منظور تفکر صحیح است نه تفکر زائد که در اصطلاح فلسفی به آن توهّم اطلاق می شود.

وی بر اهمیت کار گروهی در مسائل فرهنگی تاکید کرد و گفت: در این حوزه از فعالیت های فردی بپرهیزید و به رأی جمع اعتنا کنید. استبداد در رأی نداشته و در مقابل نظرات مخالف نرمش داشته باشید همان طور که حضرت امیر(ع) می فرمایند «من استبدّ بِرأیه هَلک» یعنی کسی که خود رأی باشد، هلاک می شود». نکته مهم در کار گروهی همین است که به نظر جمع احترام بگذارید حتی اگر مخالف آن هستید. شیوه پیامبر اکرم نیز چنین بود که مشورت می کردند در حالی که نیاز به مشورت نداشتند چون معصوم بودند اما قصد داشتند سنت مشورت گرفتن را در جامعه رواج دهند.

آیت الله رمضانی، آگاهی جوانان از شرایط دنیا را ضروری دانست و بیان کرد: برای فهم بهتر شرایط غم انگیز شهر غزه، حتما پروتکل های ۲۴ گانه صهیونیست را مطالعه کنید. نقض شدن مصوبات حقوق بشری از سوی رژیم صهیونیستی را که کشورهایی مانند آمریکا، فرانسه و انگلیس آن را در سازمان ملل به نفع اسرائیل وتو کرده اند، مطالعه کنید. غزه ۷۵ سال است که محاصره شده و به تعبیری بزرگترین زندان دنیا می باشد. اکثر جمعیت دو میلیونی غزه آواره و بی سرپناه هستند و در فجایع اخیر تا الان حدود ۵۰۰۰ کودک کشته شده است؛ بزرگترین جنایت تاریخ در حال رقم خوردن می باشد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پایان ابراز داشت: بدانید که دنیای استکبار به جهت قدرت انقلاب اسلامی ایران، درصدد ضربه زدن به آن است لذا شایسته است تا معارف اسلام ناب محمدی را به شکل جامع، عمیق و دقیق بیاموزید.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.