دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع):

آیت الله رمضانی: شرح صدر، مهمترین ابزار مدیریت یک مجموعه است

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، شرح صدر را از ویژگی های مهم مدیر یک مجموعه دانست و تصریح کرد: شرح صدر به معنای فراخی روح و نفس و تربیت روحانی و معنوی است که به شخص آرامش می دهد. شرح صدر موجب می شود تا با کوچک ترین اتفاقات، عصبانی نشویم؛ برخی در مواجه با تحولات یک مجموعه، مقاومت های بی معنا و بدون معرفت می کنند که همه را به زحمت می اندازد. شرح صدر برای مدیر یک مجموعه، «آلت الرئاسۀ» است و مهم ترین ابزار مدیریت می باشد.
اشتراک گذاری
02 آذر 1402
103 بازدید
کد مطلب : 6792

جلسه اخلاق اداری و سازمانی با سخنرانی آیت‌الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) و با حضور جمعی از مدیران و کارکنان این مجمع برگزار شد.

وی مساله مدیریت در اسلام را با آموزه های دینی عجین دانست و گفت: نرم افزار مدیریت در اسلام، ماکیاولیستی نیست بلکه یک مجموعه کامل آموزشی و تربیتی است. اگر انسان به فکر رشد در محیط سازمانی باشد، محیط کار به محل رشد او تبدیل می شود.

آیت‌الله رمضانی بیان داشت: اسلام منشأ رشد را درونی می داند در حالی که غربی ها بدان باور ندارد. در بحث رابطه انسان با خود چند دیدگاه وجود دارد که دیدگاه درست به معنای پیوند دادن تمام ظرفیت های درون انسان از جمله علم، محبت و قدرت است که اگر یک پیوند وثیق ایجاد گردد، انسان یک رابطه دقیق و عمیق با خود پیدا می کند و به یکسری آداب ملتزم می شود؛ ثمره این التزام شخصی به مجموعه های اداری و جامعه نیز سرایت خواهد کرد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) به ضعف مدیریتی در سازمان ها اشاره کرد و اظهار داشت: برخی چنین می‌گویند که من نمی توانم با فلان شخص کار کنم یا ارتباط بگیرم که حاکی از ضعف مدیریت آن شخص است. بایسته است که افراد با توجه به وظایف خود به درستی عمل کنند، به موقع ارتباط بگیرند و بدور از اختلافت شخصی و سلیقه ای در فرآیند کار تأثیر بگذارند.

وی برخی اصول اداری و سازمانی از جمله اصل قانون گرایی، هماهنگی، رعایت حد و حدود، تقدم منافع مجموعه بر منافع شخصی، احترام به افکار، اصل عدالت، تمرکز زدایی، اصل اختیار و اصل آگاهی را برشمرد و بر اهمیت آنان تاکید نمود.

آیت‌الله رمضانی در تشریح اصل عدالت بیان داشت: اصل عدالت منحصر به یک کیش و قوم و شخص نیست بلکه فراگیر است و دارای مصادیق اجتماعی و فردی متعددی می باشد. اسلام حتی در مواجهه با دشمن نیز بر نفی تعدّی و تجاوز و رعایت انصاف و عدالت تاکید دارد؛ خداوند در آیه ۱۹۰ سوره بقره می فرماید “وَقَاتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ الَّذِینَ یُقَاتِلُونَکُمْ وَلَا تَعْتَدُوا ۚ إِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ الْمُعْتَدِینَ یعنی در راه خدا با آنان که به جنگ و دشمنی شما برخیزند جهاد کنید، لکن از حد تجاوز نکنید که خدا متجاوزان را دوست ندارد”.

وی توجه به مسائل اخلاقی و اصل توکّل را عامل رشد انسان در هر شرایطی دانست و گفت: گاهی با مشکلاتی مواجه می شویم و برون رفت از آن شرایط را محال می دانیم اما اصل توکل به انسان قدرت خروج از بحران ها و شرایط سخت را می دهد. رعایت اصل توکل در شرایط سخت در سیره پیامبران خدا همواره نمایان است؛ زمانی که حضرت موسی(ع) به دریا می رسد و پشت سرش سپاه فرعون قرار دارد، می فرماید “إِنَّ مَعِیَ رَبِّی سَیَهدِینِ یعنی پروردگارم با من است و به زودى مرا راهنمایى می‌کند. بایسته است خداوند را به معنای واقعی کلمه، وکیل خود بدانیم تا مصداق بارز آیه “حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکیلُ” باشیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) بر عدم حراستی و امنیتی بودن محل کار تاکید کرد و لزوم رعایت این مهم را در سازمان های فرهنگی و دینی دوچندان دانست.

آیت الله رمضانی، اصل آگاهی را ضروری دانست و بیان داشت: اگر افراد آگاهی و تخصص در کار نداشته باشند و شرح وظایف را ندانند، در عمل موفق نخواهند شد. مسئولین بالادستی باید همه نیروها را توجیه کنند تا آگاه به شرح وظائف خود گردند. اما مهم تر از شرح وظائف، تخصص نیرو است؛ کسی که تخصص لازم را نداشته باشد و به عملی گمارده شود، قطعا آن مجموعه با بحران های متعدد مواجه می شود. یکی از مشکلات مهم در کشور ما نیز گمارده شدن افراد غیرمتخصص در پست های تخصصی است که به بحران می انجامد.

وی بصیرت و آگاهی را برای اداره یک مجموعه ضروری دانست و گفت: جهل و غفلت یک نیرو به خودش و مجموعه آسیب میزند. گاهی عدم درک و آگاهی صحیح نسبت به محیط داخلی یک مجموعه یا مجموعه های دیگر، به قضاوت غلط منجر خواهد شد که قضاوت از روی جهل و نادانی است. برخی افراد بی اطلاع، مجموعه های فعال در عرصه بین المللی را به عدم تأثیر گذاری و فعالیت مؤثر متهم می کنند در حالی که اطلاعات کافی را در اختیار ندارند؛ این چنین افراد با قضاوت های نادرست باعث ایجاد نااُمیدی در دیگران می شوند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ادامه داد: آگاهی انقلاب و تحول ایجاد می‌کند و تحولات عظیم را رقم می زند؛ انسان را از شرک خارج می کند و به سمت نظام توحیدی سوق می دهد. قرآن نیز وظیفه خود را آگاهی بخشی و تعلیم می داند و می فرماید “قَدْ جَاءَکُمْ بَصَائِرُ مِنْ رَبِّکُمْ ۖ فَمَنْ أَبْصَرَ فَلِنَفْسِهِ ۖ وَمَنْ عَمِیَ فَعَلَیْهَا یعنی آیات الهی از طرف پروردگارتان برای ایجاد بصیرت و آگاهی شماست، پس هر کس بصیرت یافت به سعادت رسید و هر کس که آگاهی نیافت متضرر شد”. همواره آگاهی به رشد شخص و مجموعه منجر می شود و نقش مهمی در سازندگی مجموعه دارد.

آیت الله رمضانی بر مقوله آموزش ضمن خدمت تاکید کرد و در تشریح معنای اخلاق اداری بیان داشت: بحث اخلاق اداری به معنای جهت بخشیدن و سامان دادن رفتار هر فرد در جهت تحقق منافع سازمان است. هر کس در جایگاه خود حتی اگر متخصص باشد به آموزش و آگاهی نیاز دارد؛ برخی افزایش سن را بهانه‌ای برای عدم ایجاد تغییرات مفید در خود می دانند که منجر به توقف، رکود و عدم پیشرفت انسان می شود.

وی شرح صدر را از ویژگی های مهم مدیر یک مجموعه دانست و افزود: شرح صدر به معنای فراخی روح و نفس و تربیت روحانی و معنوی است که به شخص آرامش می دهد. شرح صدر موجب می شود تا با کوچک ترین اتفاقات، عصبانی نشویم؛ برخی در مواجه با تحولات یک مجموعه، مقاومت های بی معنا و بدون معرفت می کنند که همه را به زحمت می اندازد. شرح صدر برای مدیر یک مجموعه، «آلت الرئاسۀ» است و مهم ترین ابزار مدیریت می باشد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ادامه داد: بالابردن آستانه تحمل به محل کار اختصاص ندارد بلکه در ارتباط با همسر و فرزندان نیز باید چنین کرد؛ باید اجازه دهیم که آنان نیز نظر خود را بگویند و حرفشان را بشنویم، عدم توجه به همین مسئله، منجر به بروز اختلافات جدی در خانواده ها می شود.

آیت الله رمضانی بیان داشت: برخی به سابقه طولانی مدیریتی یا علم خود تکیه می کنند و به نظرات دیگران گوش نمی دهند و بقیه را به نادانی و کم فهمی متهم می کنند که خطرناک است؛ در حالی که می توان از افراد دیگر نیز نکات ارزشمند فرا گرفت. شرح صدر می تواند علم افسار گسیخته و آگاهی سرکش انسان را مهار کند و این حجاب را از بین ببرد.

وی در پایان به سیره علما و بزرگان دین اشاره کرد و گفت: گاهی دلم برای آیت الله بهاء‌الدینی ها و بهجت ها تنگ می‌شود که وقتی به نمازشان می رفتیم فقط با خواندن سوره حمد و جمعه، از ما اشک می گرفتند، دلم برای آیت الله احمدی میانجی ها و مشکینی ها تنگ شده است؛ ما به چنین معلمانی نیاز داریم که بتوانند در روح و روان ما تاثیر بگذارند و شرح صدر را به ما بیاموزند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.