آیت‌الله رمضانی: حضرت زهرا(س) تا آخرین لحظه عمر از حقوق حقه ولایت دفاع کرد/ صدیقه کبری(س) برای تمام انسان‌ها الگو است

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: تربیت فرزند امری تخصصی و وظیفه‌ای سنگین و سخت است. خداوند این وظیفه را به مادر محول کرده است و حضرت زهرا(س) به بهترین شکل کار تربیتی را انجام داد، بهترین مربّی بود.
اشتراک گذاری
07 آذر 1402
78 بازدید
کد مطلب : 6799

مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد حضرت علی بن الحسین(ع) در محله ابوذر تهران، با سخنرانی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) برگزار شد.

در این مراسم آیت الله «رضا رمضانی» اظهار داشت: حضرت زهرا(س) به لحاظ رتبه در جایگاهی قرار دارد که امام معصوم می‌فرماید که ایشان برای من الگو است.

وی بر ضرورت الگو قرار دادن حضرت زهرا(س) تأکید کرد و افزود: ایشان برای دختران، مادران که می‌خواهند مادری کنند و همسرانی که می‌خواهند همسر خوبی باشند، می‌تواند الگو باشد. همچنین ظرفیت حضرت فاطمه(س) آن قدر بالاست که می‌تواند برای هر انسانی الگو باشد؛ ایشان در صفات انسانی مثل عبادت، زهد، شجاعت، حکمت و معرفت برای همه الگو است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره فضائل حضرت زهرا(س) گفت: حضرت زهرا(س) نسبت به پدر، مادری می‌کرد. آیه‌ای خطاب به مؤمنان نازل شد که پیامبر(ص) را به اسم صدا نزنید. حضرت فاطمه(س) می‌فرماید: هیبت و شکوه رسول خدا(ص) مانع از این شد که بگویم: «ای پدر»، خواستم بگویم: «یا رسول الله!»، حضرت رو به من کرد و فرمود: دخترم آیه درباره تو نازل نشده است، تو از منی و من از تو هستم. تو به من بگو: «ای پدر» زیرا این کلمه در قلب من محبوب‌تر و در پیشگاه پروردگار پسندیده‌تر است.

وی ادامه داد: در روایتی آمده است که حضرت زهرا(س) وقتی بر پیامبر(ص) وارد می‌شد، ایشان تمام قد بلند می‌شد. نه فقط برای اینکه فاطمه دخترش است بلکه او از اولیای الهی و جزء مومنان اولیه به لحاظ ایمان و ارتباط و اتصال با خدا است و مقام عظیمی نزد خداوند دارد. پیامبر(ص) علاوه بر بلند شدن به سمت زهرا می‌رفت، دستانش را می‌بوسید و جای خود می‌نشاند. حضرت علی(ع) می‌فرماید یک بار نشد که دختر پیامبر(ص) من را غضبناک کرده باشد، هیچ وقت نافرمانی نکرد و هر وقت احساس حزن و اندوه می‌کردم، با دیدن فاطمه، تمام حزن و اندوهم برطرف می‌شد.

استاد سطوح عالی حوزه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: زندگانی حضرت زهرا(س) توأم با مشکلات و سختی بود. معروف است که حضرت زهرا(س) روز پنجم بعثت زمانی که پیامبر(ص) در شدیدترین شرائط بود، به دنیا آمد. در شعب ابی‌طالب، حضرت زهرا(س) سه ساله بود، مسلمانان تحریم اقتصادی و اجتماعی بودند و ممنوعیت‌های زیادی داشتند. پس از اینکه پیامبر(ص) را به قتل تهدید می‌کنند، ایشان به مدینه هجرت می‌کند و در مدینه از سال دوم هجرت به اذن الهی، جهاد شروع می‌شود. لذا حضرت با اهل کتاب عنود و مشرکین لجوج، جنگ می‌کند. سال هشتم هجرت که سال فتح مکه است، شرائط سختی نبود اما حضرت زهرا(س) در سال دهم هجرت به سخت‌ترین وضعیت یعنی جدایی و فراق پیامبر(ص) مبتلا شد و مصیبتی به مثل رحلت پیامبر(ص) بر علی و فاطمه نازل نشد. چون وحی قطع شد و تجلی اعظم الهی حیات را به درود گفت.

وی درباره دوران زندگی حضرت زهرا(س) پس از ارتحال پیامبر(ص) گفت: سخت‌ترین دوران زندگی حضرت زهرا(س) بعد از رحلت پیامبر بود که ۷۵ یا ۹۵ روز طول کشید. با وجود این شرایط، ایشان امیرالمومنین(ع) را در تمام سختی‌ها تنها نگذاشت. حضرت زهرا می‌گفت علی جان من در تمام لحظات در کنار تو هستم و تنهایت نمی‌گذارم.

آیت الله رمضانی به آرامش حضرت زهرا(س) در سایه عبودیت خداوند اشاره کرد و افزود: امروزه از مشکلات جامعه بشری این است که انسان‌ها افسرده و دل‌مرده می‌شوند و نمی‌توانند خودشان را کنترل کنند. امروزه در غرب با بی‌هویتی مواجهیم چون انسان با عالم معنا ارتباط ندارد در حالی که بشر آفریده شده تا با عالم معنا مرتبط شود. اگر انسان با عالم معنا ارتباط نداشته باشد، پوچ و بی‌معنی می شود. لذا آنچه که به انسان هویت و معنا می‌دهد معناداری و توجه به عالم ملکوت و بقاء است. انسان موجود معنایی و ملکوتی است و تمام ارزش انسان به این ویژگی‌ها است و اگر این خصوصیات نباشد انسان بی‌ارزش می شود و هیچ آرامشی در وی نخواهد بود.

وی افزود: حضرت زهرا(س) در هیچ شرایطی عصبانی نمی‌شد بلکه سختی را به جان می‌خرید. پیرمردی نزد پیامبر(ص) آمد و عرض کرد که گرسنه هستم و چیزی ندارم. پیامبر(ص) فرمود: الان چیزی در اختیار ندارم اما تو را به در خانه‌ای می‌رسانم که اگر کسی به آن خانه رود، دست خالی برنمی‌گردد. پیامبر به بلال فرمود: این شخص را به خانه زهرا(س) ببر. بلال وی را به خانه زهرا(س) برد و گفت که پیامبر(ص) این شخص را به شما حواله داده است. صدیقه کبری(س) پوستینی داشت آن را به پیرمرد داد اما وی گفت: این به درد من نمی‌خورد! لذا حضرت النگوی خود را به وی هدیه کرد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره صبر حضرت زهرا(س) گفت: ایشان سختی‌های زندگی را به راحتی تحمل می‌کرد. در روایات آمده است که حضرت فاطمه زهرا(س) گاهی چند روز غذا نداشت اما هیچ وقت به امام علی(ع) چیزی بیان نمی‌کرد، می‌گفت، من حیا می کنم که از علی چیزی بخواهم که نتواند آن را تهیه کند.

وی درباره سایر خصوصیات حضرت زهرا(س) گفت: عبادت زهرا(س) عبادت ویژه و خاصی بود و وی را آرام می‌کرد؛ اساساً چیزی که ایشان را آرام می کرد ارتباط و اتصال او با خدا بود. ایشان وابسته به دنیا نبود، نسبت به دنیا تعلقی نداشت و با کمترین امکانات بهترین فرزندان را تربیت کرد. امروزه ذائقه‌ها تغییر کرده و مصرف‌گرایی کاذب متداول شده است و چون توقعات انسان‌ها بالاست سن ازدوج هم بالا رفته است.

آیت الله رمضانی درباره حضور حضرت زهرا(س) در عرصه اجتماع گفت: برخی می‌گویند که زن نمی‌تواند در عرصه‌های اجتماعی حضور پیدا کند اما حضور در عرصه اجتماعی اگر به وقت و به جا باشد اشکال ندارد.

وی با بیان اینکه وظیفه زن تربیت فرزند است، ادامه داد: تربیت فرزند امری تخصصی و وظیفه‌ای سنگین و سخت است. خداوند این وظیفه را به مادر محول کرده است و حضرت زهرا(س) به بهترین شکل کار تربیتی را انجام داد، بهترین مربّی بود و حسن و حسین علیهم‌السلام را به جامعه تحویل داد که هر کدام از آن‌ها الگو هستند.

استاد سطوح عالی حوزه با بیان اینکه زن می‌تواند مادر و مربی خوبی باشد و در عرصه‌های مهم اجتماعی حضور پیدا کند، اضافه کرد: حضرت زهرا(س) به عنوان مؤمن واقعی و خردمند توانست بر جامعه تأثیر بگذارد و امروزه بسیاری از او الگو می‌گیرند. حضرت فاطمه(س)، حضرت زینب(س)، حضرت خدیجه(س) و زنان بزرگ زیادی توانستند در عرصه اجتماع حضور پیدا کرده و اثر اجتماعی بگذارند. اگر حضور اجتماعی زنان نادرست بود، حضرت زینب(س) روایت‌گر جامع حادثه بزرگ کربلا را نداشتیم؛ آن‌چنان روایت‌گری می‌کند که بعد از سه روز در کاخ یزید، برای اباعبدالله(ع) مجلس عزا برپا می‌شود.

وی با بیان اینکه براساس روایات، فاطمه(س) لیله القدر است، چون شخصیت عظیم و بزرگی دارد، افزود: ایشان در کنار ولی خدا قرار گرفت و هر کس در کنار ولی خدا قرار بگیرد باید صبور باشد. امام رضا(ع) می‌فرماید: کسی که در کنار ولی خداست باید اهل صبر و مقاومت باشد. حضرت زهرا(س) اهل صبر و مقاومت بود و به اشکال مختلف، تا آخرین لحظه عمر از حقوق حقه ولایت دفاع کرد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پایان گفت: ایمان واقعی، صفات اخلاقی و معرفت خداوند از فاطمه شخصیت بی‌نظیری ساخت به گونه‌ای که پیامبر(ص) به او فخر می‌کرد و دستش را می‌بوسید. از سوی دیگر انسان‌های پاک ایشان را ولی خود قرار می‌دهند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.