آیت‌الله رمضانی: حضرت زهرا(س) الگوی به تمام معنا و کامل برای بشریت است

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: صدیقه کبری با کمترین امکانات خانه را مدیریت می‌کرد، بهترین نوع تربیت را از ایشان شاهدیم، بهترین مربی بود و بهترین‌ها را تربیت کرد.
اشتراک گذاری
08 آذر 1402
91 بازدید
کد مطلب : 6802

مراسم عزاداری ایام فاطمیه با سخنرانی آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) و با نوای کربلایی «علیرضا افسری» در مسجد جامع حضرت خاتم الانبیاء(ص) در شهر قم، برگزار شد.

در این مراسم آیت الله رمضانی اظهار داشت: زن می‌تواند در خانه و بیرون خانه نقش‌آفرین باشد. گاهی نقش زن در بیرون تعیّنی است نه تعیینی؛ زن باید در برخی رشته‌ها مثل پزشکی تحصیل کند تا قوانین و قواعد شرع رعایت شود.

وی با بیان اینکه زن می‌تواند به عنوان مربی نقش اجتماعی ایفا کند، افزود: زن در کنار نقش اجتماعی، معلم و مربی فرزندان در خانواده است و این جایگاه را خداوند به وی عطا کرده است.

وی ادامه داد: در بسته‌های فرهنگی تحصیلات غرب، نقش تربیتی پدر و مادر به صفر رسیده و این نقش از آنان گرفته شده است و این رویه خطرناک است در حالی که نقش والدین در تربیت فرزند و در کانون گرم خانواده، نقش تعیینی و اصلی است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره جایگاه و ویژگی‌های صدیقه کبری اظهار داشت: حضرت زهرا(س)، احساس، عاطفه، تعقل و نقش پرستاری دارد و هر جا که لازم باشد در عرصه اجتماع حضور پیدا می‌کند، خطبه می‌خواند و در کنار ولی خدا قرار می‌گیرد؛ این جهات در حضرت زهرا(س) وجود دارد و ایشان الگوی به تمام معنا و کامل برای بشریت است.

وی اضافه کرد: حضرت زهرا(س) در خانه آن‌چنان امنیت ایجاد می‌کند که امیرالمومنین(ع) احساس آرامش می‌کند. آیه‌ای خطاب به مؤمنان نازل شد که پیامبر(ص) را به اسم صدا نزنید. حضرت فاطمه(س) می‌فرماید، هیبت و شکوه رسول خدا(ص) مانع از این شد که بگویم: «ای پدر»، خواستم بگویم: «یا رسول الله!»، حضرت رو به من کرد و فرمود: دخترم آیه درباره تو نازل نشده است، تو از منی و من از تو هستم. تو مرا «پدر» خطاب کن زیرا این کلمه در قلب من محبوب‌تر و در پیشگاه پروردگار پسندیده‌تر است.

استاد سطوح عالی حوزه با بیان اینکه صدیقه کبری «ام ابیها» بود افزود: سوره انسان شیوه زیستن را به ما یاد می‌دهد؛ «إِنَّمَا نُطۡعِمُکُمۡ لِوَجهِ ٱللَّهِ لَا نُرِیدُ مِنکُمۡ جَزَآءٗ وَلَا شُکُورًا». حضرت زهرا(س) و اهل بیت(ع) از احدی قدردانی و تشکر نمی‌خواهند بلکه برای ماندگاری، عمل را انجام می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه حضرت زهرا(س) بعد از رحلت حضرت خدیجه(س)، پرستار پدر بود و در این زمینه نقش زیادی ایفا کرد، افزود: ایشان نقش همسری را به احسن وجه ادا کرد به گونه‌ای که حضرت علی(ع) فرمود، دختر پیامبر(ص) یک بار من را غضبناک و ناراحت نکرد و موضوعی پیش نیامد که از من نافرمانی کند. هر وقت غم و غصه‌ای بر من عارض می‌شد، فاطمه را که می‌دیدم غم و غصه از من زدوده می‌شد.

آیت الله رمضانی با اشاره به سبک زندگی امروز انسان‌ها گفت: امروزه با توجه به تغییر ذائقه، مصرف‌گرایی کاذب متداول شده و به دلیل اینکه توقعات بالا رفته سن ازدواج هم زیاد شده است. تصور این است که کفو بودن به معنای هم‌سطح بودن در مسائل مادی است در حالی که کفو در ایمان مهم است؛ یعنی هر دو باید مؤمن باشند.

وی درباره نقش تربیتی و مدیریتی حضرت زهرا(س) در خانواده گفت: صدیقه کبری با کمترین امکانات خانه را مدیریت می‌کرد، بهترین نوع تربیت را از ایشان شاهدیم، بهترین مربی بود و بهترین‌ها را تربیت کرد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: حضرت زهرا(س) با اینکه خادمه‌ای به نام فضه داشت اما کارهای خانه را خودش انجام می‌داد و عدالت را به زیباترین شکل رعایت می‌کرد. یکی از علما می‌گفت که برخی مثل حضرت زهرا(س) عمر عریض و بابرکتی داشتند، دعا کنید ما هم عمر عریض داشته باشیم.

وی در پایان، با بیان اینکه صدیقه کبری در کنار ولی خدا قرار گرفت، افزود: هر کس در کنار ولی خدا قرار می‌گیرد باید اهل صبر و مقاومت باشد. امام رضا علیه السلام در روایتی فرمودند: «لا یکونُ المؤمنُ مؤمنا حتّى تکونَ فیه ثلاثُ خِصالٍ: سُنّهٌ مِن ربِّهِ، و سُنّهٌ مِن نبیِّهِ صلى الله علیه و آله، و سنّهٌ مِن ولیِّهِ علیه السلام؛ فأمّا السُّنَّهٌ مِن ربّهِ فکِتْمانُ السِّرِّ، و أمّا السُّنَّهُ مِن نبیِّه صلى الله علیه و آله فمُداراهُ النّاسِ، و أمّا السُّنَّهُ مِن ولیِّهِ علیه السلام فالصَّبرُ فی البَأْساءِ و الضَّرّاءِ. تا سه خصلت در مؤمن نباشد، مؤمن نیست: خصلتى از پروردگارش، خصلتى از پیامبرش و خصلتى از ولىّ خدا. امّا خصلت پروردگارش، رازنگهداری است؛ و خصلت پیامبر خدا(ص)، ملایمت با مردم است؛ و خصلت ولىّ خدا، شکیبایى در تنگنا و سختى است.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.