آیت‌الله رمضانی: امام جمعه در برابر بدعت‌ها، التقاط‌ها و انحرافات بایستد/ ائمه جمعه کادرسازی کنند

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: امام جمعه در شهری که فعالیت می‌کند باید کادرسازی کرده و با شناسایی افراد کارآمد، فعال و علاقه‌مند و ارائه مفاهیم دینی به آنان، نیروهای کارشناس تربیت کند.
اشتراک گذاری
18 اردیبهشت 1403
54 بازدید
کد مطلب : 7393

جمعی از مبلغان و ائمه جمعه هند پیش از ظهر روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ با دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) دیدار کردند.

آیت الله «رضا رمضانی» در این دیدار از فعالیت‌های ائمه جمعه هند قدردانی کرد و گفت: من به مدت ۱۷ سال امام جمعه بودم؛ ۴ سال در کرج و ۱۳ سال در اتریش و آلمان.

وی درباره وظائف امام جماعت اظهار داشت: وظایف امام جمعه با امام جماعت متفاوت است. امام جماعت یک مسجد را اداره کند و مسجد سنگر تبیین معارف است. وظیفه مهم امام جماعت حفظ دین‌داری مردم است. امام جماعت باید دین را درست بشناساند و به طور موثر تبلیغ کند، تقویت دین‌شناسی، دین‌باوری و دین‌داری از وظایف مهم امام جماعت است چون انسان‌های متدین؛ دین‌دار و دین‌شناس هستند.

استاد سطوح عالی حوزه با بیان اینکه امام جمعه وظایف مهمتری در جامعه دارد، ادامه دارد: امام جمعه در دایره وسیع‌تری می‌تواند فعالیت کند لذا اولین وظیفه او، جریان‌سازی فعالیت‌های دینی است. از طرف دیگر جریان‌سازی نیازمند پاسخگویی به پرسش‌ها و شبهات و انسجام نیروها است.

وی درباره ضرورت تبیین آموزه‌های دینی از سوی ائمه جمعه گفت: ما در تبیین آموزه‌های دینی نباید جزیره‌ای برخورد کنیم به دلیل اینکه آموزه‌ها متصل به هم هستند و ارتباط تنگاتنگی بین بخش‌های مختلف معارف دینی وجود دارد لذا امام جمعه که بحثی را مطرح می‌کند باید به مجموعه دین توجه کند.

آیت الله رمضانی لزوم پاسخ به شبهات دینی را از رسالت‌های دیگر امام جمعه برشمرد و ادامه داد: امروزه برخی، حق و باطل را ممزوج کرده و شبهه‌پراکنی می‌کنند و در پی تضعیف باورهای دینی مردم هستند. شبهات در همه‌ی زمان‌ها بوده است اما عصر امروز، عصر شبهه‌زایی است و روز به روز شبهه تولید می‌شود.

وی اضافه کرد: از جمله شبهاتی که مطرح می‌شود بحث جایگزین کردن شریعت با اعمال جدید است. برای نمونه می‌گویند که می‌توان برای روزه یا نماز جایگزین پیدا کرد. آنان با طرح این سخن در پی کمرنگ کردن و تعطیلی شریعت هستند. حتی زبان محلی را در نماز جایگزین زبان عربی می‌کنند. امروز شبهات از طریق فضای مجازی بسیار مطرح می‌شود و در این فضا، امام جمعه متکفل جریان‌سازی و پاسخگویی به شبهات است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) به ذکر نمونه‌ دیگری از شبهات فضای مجازی علیه اسلام گفت: برخی با تعبیرات زیبا ادعا می‌کنند که اسلام دین رحمت است در حالی که دین رحمت، منافاتی با مقاومت و مقابله با خودکامگی، و افراد ظالم و ستمگر ندارد. در این باره اطلاق آیات و روایات را داریم که اسلام رحمانی باید در کنار مقاومت در برابر ستمگران باشد. مرحوم امام خمینی(ره) درباره روایاتی که قیام قبل از ظهور را باطل می‌داند، می‌فرماید که افراد تنبل که هیچ عرضه‌ای ندارند از این روایات سکوت در برابر ظالم را استفاده می کنند. این‌ها معتقدند که ظلم باید همه جا را بگیرد تا امام(عج) ظهور کند! لذا ادعا می‌کنند که روحانیت نباید وارد عرصه سیاست شود در حالی که در زیارت جامعه کبیره می‌خوانیم ائمه علیهم‌السلام «ساسَهَ الْعِبَادِ» یعنی سیاست‌مداران جامعه هستند.

وی ادامه داد: امام جمعه باید در برابر بدعت‌ها، التقاط‌ها و انحرافات بایستد و مدافع دین و حریم دین باشد. از طرف دیگر لازم است امام جمعه در بیان حقائق دین شجاعت و حرّیت داشته باشد.

استاد سطوح عالی حوزه، کادرسازی را از بایسته‌های یک امام جمعه معرفی کرد و اظهار داشت: امام جمعه در شهری که فعالیت می‌کند باید کادرسازی کرده و با شناسایی افراد کارآمد، فعال و علاقه‌مند و ارائه مفاهیم دینی به آنان، نیروهای کارشناس تربیت کند.

وی با بیان این‌که مهارت‌اندوزی برای ائمه جمعه بسیار مهم است، افزود: برای مهارت گفت‌وگو و شبکه سازی، کارگاه‌های آموزشی تخصصی باید برگزار شود و شرکت‌کنندگان با ادیان بشری و اشتراکات آموزه‌های اسلام آشنا شوند. در غرب برخی کشیش‌ها با چهار یا پنج زبان آشنا بودند اما متأسفانه ما از لحاظ آشنایی با زبان‌های زنده دنیا عقب هستیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه امام جمعه باید اسلام را به صورت جامع معرفی کند، اضافه کرد: اسلام اهل بیتی اسلامی است که ظاهر و باطن دارد و حوزه‌های فردی و اجتماعی در آن جمع است. همچنین در اسلام اهل بیتی، حماسه و عرفان جمع است و صرفاً حماسه یا عرفان نیست.

وی تأکید کرد: خداوند دین را به ائمه جمعه سپرده است. در این راستا امام جمعه باید به جهان اسلام توجه داشته باشد و سرّ اینکه قرائت سوره‌های جمعه و منافقین در نماز جمعه مستحب است این است که سوره منافقین مربوط به دشمن‌شناسی است. اینکه افرادی که می‌خواهند اسلام را تضعیف کنند را بشناسیم.

آیت‌الله رمضانی در پایان گفت: امام جمعه نمازگزاران را به تقوای فردی و سیاسی و اجتماعی دعوت می‌کند لذا امام جمعه مسئولیت‌های مهمی دارد و خداوند به کسانی که دین را به عنوان امانت حفظ می‌کنند عنایت خاصی خواهد داشت.

………………………….
پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.