آیت‌الله رمضانی: آشنایی با ولایت و مکتب اهل‌بیت(ع) بزرگترین نعمت است

عالم برجسته شیعه و عضو ارشد مجلس اعلای اسلامی کشور مالی پیش از ظهر امروز با دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) دیدار و گفت‌وگو کرد.
اشتراک گذاری
22 اردیبهشت 1403
42 بازدید
کد مطلب : 7403

حجت الاسلام و المسلمین «سید محمد‌ شوالا حیدرا» عالم برجسته شیعه و عضو ارشد مجلس اعلای اسلامی کشور مالی در سفر به شهر قم، پیش از ظهر امروز ـ شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ـ با دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) دیدار و گفت‌وگو کرد.

آیت‌الله «رضا رمضانی» پس از استماع گزارش حجت‌الاسلام شوالا حیدرا اظهار داشت: خداوند قلب شما را به عنوان یکی از منادیان اسلام و مکتب تشیع، به نور ولایت منور کرده است.

وی خطاب به ایشان گفت: شما در کشور باید نقش حضرت جعفر بن ابی‌طالب را ایفا کنید. در کتاب‌های تاریخی آمده است که وقتی پادشاه حبشه از جعفر بن ابی‌طالب پرسید که درباره حضرت عیسی و حضرت مریم در کتاب شما چه آیاتی آمده است؟ وی آیات سوره مریم را خواند و اشک از چشمان پادشاه حبشه جاری شد. شما هم باید با تلاوت آیات قرآن، اشک شوق از چشمان مسیحیان جاری کنید.

استاد سطوح عالی حوزه با بیان اینکه آشنایی با ولایت و مکتب اهل بیت(ع) بزرگترین نعمت است، ادامه داد: نعمت مکتب اهل بیت(ع) با ثروت تمام دنیا قابل مقایسه نیست. یکی از شیعیان فقیر، نزد امام صادق(ع) آمد، از تنگدستی خود شکایت و درخواست کمک کرد. حضرت چند بار فرمود که تو فقیر نیستی و اضافه کرد: اگر کسی از ثروتمندان بگوید روی زمین را برای تو پر از نقره می‌کنم و از تو می‌خواهم دوستی و ولایت اهل‌بیت پیغمبر را از قلب خود خارج کنی و نسبت به دشمنان آن‌ها دوستی و محبت پیدا نمائی، آیا حاضر می‌شوی این کار را انجام دهی؟ عرض کرد: نه یابن رسول الله (ص) اگر چه دنیا را پر از طلا بنماید! حضرت فرمود پس تو فقیر نیستی، بینوا کسی است که آنچه تو داری نداشته باشد.

وی تأکید کرد: مهم این است که معارف اهل بیت(ع) را به صورت جامع یعنی بخش‌های فردی، اجتماعی، عرفانی و سیاسی آن را به مخاطبان منتقل کنیم. در سفر به شرق آفریقا گفتم که شما از تبار بلال حبشی هستید. بلال کلام پیامبر(ص) را معجزه می‌دانست، از ایشان هیچ معجزه‌ای نخواست و اسلام را بدون معجزه قبول کرد. پیامبر(ص) در جامعه‌ای که سیاهان را به بردگی می‌گرفتند می‌فرمود: هیچ فرقی بین عرب و عجم و سیاه و سفید نیست الا به تقوا. مشرکان بلال را بسیار شکنجه کردند و سنگ سنگینی بر روی شکم او قرار دادند تا به پیامبر(ص) توهین کند یا از آئین اسلام برگردد اما او مکرر ذکر «احد» را تکرار ‌کرد و گفت: به شرک و بت‌پرستی برنمی‌گردم.

آیت الله رمضانی در تشریح دو مبنا از مبانی اهل بیت(ع) عنوان کرد: اهل بیت(ع) دو اصل سلبی داشتند که در اسلام ظلم و انظلام نیست؛ یعنی انسان نباید ظلم کند و نه این‌که ظلم‌پذیر باشد. همان وصیت حضرت علی(ع) که فرمود: «کُونَا لِلظَّالِمِ خَصْماً وَ لِلْمَظْلُومِ عَوْناً» پیوسته دشمن ظالم و یاور مظلوم باشید. لذا دفاع جمهوری اسلامی ایران از فلسطین، حماس و مردم مظلوم غزه در این راستا است و ایران به عنوان گفتمان شیعه و اهل بیت(ع) از مظلومان دنیا دفاع می‌کند. امروزه برای مقابله با ظلم و نسل‌کشی رژیم صهیونیستی، حتی صدای مردم و دانشجویان آمریکا بلند شده و این نشان می‌دهد که وجدان بشری بیدار است.

وی درباره ماهیت معارف اهل بیت(ع) اظهار داشت: معارف اهل بیت(ع) با وجدان بشری هماهنگ است لذا در دنیا جواب می‌دهد و جهانیان آن را می‌پذیرند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پایان در بیان توصیه‌ای به حجت‌الاسلام شوالا حیدرا گفت: قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را بسیار مطالعه کنید چون این منابع شما را سیراب می‌کند تا با دانشمندان و اندیشمندان با دستانی پر، صحبت و گفت‌وگو کنید.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.