آیت‌الله رمضانی: اخلاق دینی، انسان را به عرصه عظیم مسئولیت وادار می‌کند

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه باید از خدا بخواهیم که اخلاق بلند را به ما عنایت کند، گفت: اخلاق دینی نه تنها شخص را از مسئولیت‌ها فاصله نمی‌دهد بلکه او را به عرصه عظیم مسئولیت وادار می‌کند.
اشتراک گذاری
25 خرداد 1403
81 بازدید
کد مطلب : 7633

آیت‌الله «رضا رمضانی» امروز جمعه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ در دومین جلسه «قرار معنوی» با موضوع انسان اخلاقی در دعای مکارم الاخلاق امام سجاد (ع) که در مسجد آفخرا رشت برگزار شد، با اشاره به اینکه ما در جهان چند نوع شیعه داریم که عده‌ای شیعه جغرافیایی، عده‌ای شیعه ارثی، عده‌ای شیعیان لفظی و عده‌ای شیعه سطحی هستند، اظهار کرد: امام باقر(ع) در بیاناتی، شیعیان عمیق، واقعی و راستین را معرفی می‌کند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری به رسالت مهم پیامبر اکرم(ص) در پایان عمر خود اشاره کرد و افزود: جریان غدیر همان رسالت پیامبر بود که اگر تحقق پیدا می‌کرد، امروز در جامعه اسلامی به لحاظ فهم و اخلاق و همچنین به لحاظ اجرای احکام دینی، هیچ مشکلی نداشتیم.

*شیعه واقعی، پیرو است و باید او را با رفتارش شناخت

وی با اشاره به اینکه شیعیان واقعی، پیرو هستند و باید آنان را با رفتارشان شناخت، تصریح کرد: شیعه واقعی باید خود را به امام بسپارد. معارف اهل بیت(ع) و حیات بشری را می‌توان در سیره امام صادق(ع) و امام باقر(ع) ببینیم.

آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه ما نباید به دین فقط به عنوان یک دعا نگاه کنیم، مثلا نباید از دعای مکارم‌الاخلاق به راحتی بگذریم، تاکید کرد: ما باید تلاش و حرکت کنیم تا به دعای مکارم الاخلاق که درهایی را برای ما باز کرده و مسیر را هموار می‌کند، توجه ویژه کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ادامه به فراز دوم دعای مکارم الاخلاق اشاره کرد و گفت: در این فراز، از خداوند می‌خواهیم که به ما کمک کند تا آنچه به عنوان مانع باعث می‌شود ماموریت خودمان را به درستی انجام ندهیم، دفع شود.

وی افزود: در بخش دیگری از این فراز از خداوند می‌خواهیم که ما را در مسیر آنچه که از ما سوال می‌کند، قرار دهد و تمام زندگی را مشغول چیزی باشیم که برای آن ما را خلق کرده است.

آیت‌الله رمضانی اضافه کرد: در این فراز دعای مکارم الاخلاق از خداوند می‌خواهیم تا ما را از دیگران بی نیاز کرده و تنها محتاج و نیازمند خودش نماید.

*حسد و غصه پست و مقام، از نشانه‌های ضعف ایمان

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه وعده الهی حق است و جایگاه و سهم هر فرد نیز برایش محفوظ خواهد بود، گفت: عده‌ای با مشاهده مقام علمی و جایگاه مثلا مرجعیت یک شخص، سریعا خود را با آن مقایسه می‌کنند. انسان نباید برای برای جایگاه و سهمیه، توهین و اهانت و حسادت کند. نباید غصه پست و جایگاه را بخوریم.

وی در ادامه سخنانش، با بیان اینکه هر وقت انسان خود را بی نیاز از هرچیز یا هر کسی ببیند، طغیان به سمتش می‌آید، خاطرنشان کرد: باید همواره از خدا بخواهیم از طرف ما فقط خیر و نیکی به دیگران برسد.

آیت‌الله رمضانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه باید از خدا بخواهیم که اخلاق بلند را به ما عنایت کند، گفت: اخلاق دینی نه تنها شخص را از مسئولیت‌ها فاصله نمی‌دهد بلکه او را به عرصه عظیم مسئولیت وادار می‌کند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: انسان اگر به مقام معنوی هم برسد، باز هم با تهدید روبرو می‌شود. نمونه این تهدید، فخرفروشی کردن است.

*مسافران کوتاه‌مدت دنیا، برای ماموریتی مهم آمده‌ایم!

وی به برخی نکات در فراز دوم دعای مکارم الاخلاق اشاره و تاکید کرد: کفایت حق از عبد، انجام اعمال براى قیامت و خرج کردن وقت در راه هدف از جمله این نکات است.

آیت‌الله رمضانی با اشاره به اینکه ما برای یک ماموریت مهم به سفر کوتاه و مختصر در دنیا آمده‌ایم، گفت: ما آفریده نشدیم که زور بگوییم، باج بگیریم و همدیگر را بکشیم! ما مسافریم و دنیا یک مسافرخانه است.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه همه انسان‌ها در قیامت، مسئول هستند و باید پاسخگو باشند، تصریح کرد: در قرآن تاکید شده که روز قیامت نسبت به آنچه انجام داده‌ایم، سوال پرسیده می‌شود. اینکه مال خودت را از چه راهی کسب کردی و در چه راهی خرج کردی؟ برای همین باید از خدا بخواهیم، ما را در مسیری قرار دهد که روز قیامت از آن پرسش می‌کند.

*شرایط یک فرد اصلح برای انتخابات

وی در ادامه به موضوع انتخابات اشاره کرد و گفت: اینکه کسی خود را برای انتخابات در معرض یک مسئولیت بزرگ قرار دهد، جسارت می‌خواهد. در حدیثی از پیامبراکرم(ص) آمده: «یک ساعت به عدالت رفتار کردن بالاتر از هفتاد سال عبادت است».

آیت‌الله رمضانی اظهار کرد: فردی که انتخاب می‌شود باید خود را وقف مردم کند، قدرت پاسخگویی داشته باشد، توانمند باشد، برنامه داشته باشد، مخلص باشد، جهادگر باشد و دانش و اخلاق مدیریتی داشته باشد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه رای ما در انتخابات، بسیار حائز اهمیت است، افزود: تصمیم‌گیری در عرصه‌های اجتماعی بسیار مهم است و ما برای رأیی که دادیم هم باید پاسخگو باشیم.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *