آیت‌الله رمضانی: تفکر عاشورایی، ایران اسلامی را به یک مقتدر جهانی تبدیل کرده است

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه انقلاب امام راحل(ره)، معارف عاشورا را در جامعه بین‌الملل فراگیر کرده است، گفت: به برکت تفکر عاشورایی، امروز ایران اسلامی نه تنها در منطقه قدرتمند است بلکه یک مقتدر جهانی است.
اشتراک گذاری
26 خرداد 1403
67 بازدید
کد مطلب : 7644

آیت‌الله «رضا رمضانی» شامگاه جمعه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ در مراسم هیئت انصارالحسین(ع) مسجد حاج صمدخان رشت با اشاره به اینکه این هیئت حدود ۳۲ سال معارف اهل بیت(ع) را مطرح می‌کند و اعضای پرکاری دارد، گفت: این مجموعه از هیئت‌های مقبول استان و شهرستان بوده و مسیر خوبی را در حال طی کردن است.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه باید در هیئت‌های مذهبی، سیره علمی و عملی اهل بیت(ع) آموزش داده شود، افزود: اگر این سیره به درستی فراگیری شود، ما راه و مقصد را خواهیم شناخت و به هیچ بحران عقیدتی، اخلاقی، فکری، عملی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برنمی‌خوریم.

وی اهل بیت(ع) را چراغ هدایت و مفتاح، میزان و مصباح دانست و گفت: کلید مسیر سعادت از کلمات اهل بیت(ع) بدست می‌آید. معیار سنجش و چراغ راه هم در کلمات نورانی ائمه معصومین(ع) است.

آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه اهل بیت(ع)، نور هستند و وقتی انسان با نور انس بگیرد، نورانی می‌شود، تصریح کرد: همه انبیای الهی آمدند تا مقصد و راه را برای انسان‌ها هموار و روشن کنند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: در طول تاریخ عده‌ای بودند که با ایجاد تردید، تکذیب و تشکیک می‌خواستند بدون وحی، مسیر را برای انسان مشخص کنند ولی نتوانستند. هزاران هزار کتاب در حوزه عقیدتی و اخلاقی نوشته شد ولی اینها، راه نجات نیست، نبود و نخواهد بود.

وی تاکید کرد: راه نجات تنها در کلام نورانی اهل بیت(ع) است که مفسران واقعی قرآن کریم هستند. در مجالس هیئتی باید این کلمات احیا شود.

آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه هیئت‌های مذهبی باید مسیر اعتدال داشته باشند و از افراط و تفریط اجتناب کنند، افزود: هیئات مذهبی باید همان کلمات نورانی اهل بیت(ع) که تفسیر واقعی قرآن کریم است را دنبال کنند.

*حج یکی از ارتباطات بین‌المللی در نظام مسلمانان است

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری به در پیش بودن روز عرفه و عید قربان اشاره و تصریح کرد: حج یکی از ارتباطات بین‌المللی در نظام مسلمانان است. نمایندگانی از همه رهبران مسلمان، مراجع و … در روز عرفه در منا حضور دارند و مسلمانان اگر می‌خواهند یک ارتباط بین‌المللی داشته باشند، بهترین مکان به لحاظ شکلی در منا است.

وی در ادامه با بیان اینکه امام باقر(ع) در مدت ۱۹ سال امامت، پنج خلیفه اموی را دیده بودند، گفت: این امام همام با مشکلات زیادی در دوران خود مواجه بود و نکته‌های زیادی در تعلیمات امام باقر(ع) داریم.

آیت‌الله رمضانی اظهار کرد: معارف اهل بیت مرهون امام باقر(ع) و امام صادق(ع) است. این امامان، مفسر تمام اندیشه‌های انبیای الهی از آدم تا خاتم هستند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: در حوزه‌های علمیه و برای آشنایی با مسائل عقیدتی، اخلاقی، عملی و احکام بیشتر از قال باقر(ع) و قال صادق(ع) استفاده می‌شود. در بیشتر کتاب‌های حدیثی در حوزه‌های فقهی از جملات نورانی این دو امام استفاده شده است.

وی با بیان اینکه بنی‌امیه و بنی عباس به قرآن، اسلام و اهل بیت(ع) خیانت کردند، گفت: اسلام اموی و اسلام عباسی به ماهیت و حقیقت اسلام ضربه زدند. امروزه ملاک اصلی ما قرآن کریم و کلمات نورانی حضرات معصومین است.

*ولی فقیه در غیاب امام معصوم، در امر حکومت‌داری و حکمرانی دارای ولایت عامه است

آیت‌الله رمضانی در ادامه به اصل ولایت فقیه اشاره و تاکید کرد: ولی فقیه در غیاب امام معصوم، در امر حکومت‌داری و حکمرانی دارای ولایت عامه است. در بحث حکمرانی، ولایتش همان ولایت رسول خدا(ص) و امیرالمومنین(ع) است. اما به لحاظ معرفتی و مقامات معنوی، پیامبر و امیرالمومنین مقام بالایی دارند. هیچ مرجع و ولی فقیهی به لحاظ معنوی خود را در تراز پیامبر ندیده و نمی‌بیند و نخواهد دید.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری به انحرافاتی که در زمان امام باقر(ع) و امام صادق(ع) به وجود آمد اشاره کرد و گفت: تفکر غلات یکی از این انحرافات بود که به امام علی(ع) و فرزندانش، نسبت خدایی می‌دادند و امامان با این گروه به مقابله برخاستند. ائمه(ع) انسان‌های معصوم و بنده برتر الهی هستند. امثال علی (ع)، مافوق بشر نیست بلکه بشر مافوق است.

وی در ادامه با اشاره به برخی روایات با مضمون «هر قیام و حکومتی قبل از قیام حضرت مهدی(ع)، باطل و پرچم آن کفر است» اشاره کرد و گفت: بعضی‌ها بر اساس همین روایت، انقلاب اسلامی را نوعی قیام قبل از ظهور می‌دانند که برداشتی نادرست است.

آیت‌الله رمضانی افزود: باید دید این حدیث متعلق به چه دوره‌ای بوده و آیا پرچم حق است یا باطل؟ نظام اسلامی در راستای تحقق امر ظهور و تشکیل حکومت جهانی حضرت مهدی(عج) تشکیل شده و حرکت می‌کند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) به فهم غلط از برخی روایات در دوران ائمه معصومین(ع) اشاره و تاکید کرد: برخی افراد برای اینکه مردم را ساکت نگه دارند و آنان را از مواجهه با حکمرانان ظالم منصرف کنند، این روایات را بیان می‌کردند.

وی اضافه کرد: یکی از مصادیق این روایت، ابومسلم خراسانی است که با سوء استفاده از دین‌داری مردم، قیامی را شروع کرد و حکومت را تحویل بنی‌عباس داد. این قیام نمونه جبهه باطل و پرچم کفر است.

*حدود ۴۰۰ آیه از قرآن کریم درباره جهاد و فقه المقاومه است

آیت‌الله رمضانی با اشاره به اینکه تفسیر درست آیات الهی مسیر را مشخص می‌کند، گفت: حدود ۴۰۰ آیه از قرآن کریم درباره جهاد و فقه المقاومه است و تاکید دارد که با کسانی که ظلم می‌کنند مقاتله کنید. همچنین در نهج‌البلاغه هم بارها در مورد جهاد صحبت شده است.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری ابراز داشت: انقلاب اسلامی به واسطه آموخته‌های اهل بیت(ع) پیروز شد و امروز در برابر ظلم ایستادگی می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دو اصل ایجابی و دو اصل سلبی داریم، گفت: اصل ایجابی شامل توجه به کرامت بشر است و عدالت است. همه انبیای الهی برای تحقق عدالت آمده‌اند و حضرت مهدی(عج) پس از ظهور، عدالت را به معنای واقعی در دنیا پیاده می‌کند. ظلم کردن و ظلم پذیری نیز دو اصل سلبی است که در اسلام وجود ندارد.

آیت‌الله رمضانی در ادامه سخنانش، با اشاره به موضع‌گیری دانشجویان اروپا و آمریکایی در مورد شهدای فلسطینی و کشتار رژیم صهیونیستی در غزه، گفت: امروزه با یک میدان بزرگ مواجه هستیم و هر روز این جغرافیا وسیع‌تر می‌شود. اسلامی که قبل از انقلاب هیچ حسابی برایش باز نمی‌شد، امروز در دنیا با عظمت سر بلند کرده است.

*به برکت انقلاب امام راحل(ره)، معارف عاشورا در جامعه بین‌الملل فراگیر شده است

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، مقام معظم رهبری را یک مصلح جامعه بشری دانست که با تدبیر برای جوانان اروپایی نامه نوشته است و به آنها اعلام فرموده که مسیر درستی را در تاریخ دنبال می‌کنند و آنان را به مطالعه قرآن دعوت کرده است.

وی خاطرنشان کرد: به برکت انقلاب امام راحل(ره)، معارف عاشورا در جامعه بین‌الملل فراگیر شده است. انقلاب اسلامی شعاعی از تفکر اهل بیتی و عاشورایی است.

آیت‌الله رمضانی گفت: در ایران اسلامی هم این فضا به عنوان ام القرا فراهم شده است و کسانی که می‌خواهند در رأس امور قرار بگیرند، باید همین نگاه را نسبت به جبهه مقاومت داشته باشند. رئیس جمهور شهید و وزیر دیپلمات انقلابی در جبهه مقاومت به صورت قوی حرکت کرده و جلو رفتند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: هر جایی که سخن از مقابله با ظلم و ستم است، نباید سکوت کرد. همین ادبیات باعث شد که انقلاب ما با شکوه شود. به برکت تفکر عاشورایی، امروز ایران اسلامی نه تنها در منطقه قدرتمند است بلکه یک مقتدر جهانی است.

وی به برخی شاخصه‌های رئیس جمهور شایسته انقلابی اشاره و تاکید کرد: مدیر و متقی بودن، توسعه و تقویت خدمت به مردم، حل مشکلات مردم، داشتن روحیه جهادی، داشتن برنامه مدون و دقیق، و نگاه درست به جبهه مقاومت از جمله شاخص‌های یک رئیس جمهور شایسته است.

آیت‌الله رمضانی گفت: در حوزه کلان و گفتمانی، سکاندار این انقلاب امام خامنه‌ای است ولی باید یک مدیر قوی در عرصه اجرا داشته باشیم. باید مطالعه دقیق کنیم تا فردی که بتواند سنگر انقلاب اسلامی را حفظ کند، انتخاب شود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، خاطرنشان کرد: ملت ایران بهترین‌ها را برای انقلاب اسلامی فدا کردند، چه جوانانی که در هشت سال دفاع مقدس و دوران دفاع از حرم، شهید و جانباز شدند. باید قدر این ملت را دانست.

*شهید رئیسی، به دنبال بازسازی اعتماد مردم و مسئولین بود

وی با اشاره به اینکه شهید رئیسی، به دنبال بازسازی اعتماد مردم و مسئولین بود تا حضور آنان در انتخابات بیشتر شود، گفت: انقلاب اسلامی از سه رکن اسلام، رهبری و مردم تشکیل شده و همین مردم با حضور حداکثری، نقش آفرین هستند.

آیت‌الله رمضانی به جمله‌ای از رهبر معظم انقلاب که فرمودند: «رئیسی عزیز خستگی نمی شناخت» اشاره و اظهار کرد: رئیس جمهور شهید با وجود توصیه‌های مکرر برای استراحت در روزهای جمعه، همواره دو روز پایانی هفته را در سفرهای استانی و در حال خدمت به مردم بود.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: اخلاص و صداقت در عرصه سیاست در دنیای غرب، معنا ندارد اما شهید رئیسی در کنار سیاست، اخلاص، صداقت، همت و ایثار را آورد.

وی تاکید کرد: امیدواریم در هشتم تیر ماه، حماسه دیگر از ملت ایران را ببینیم و به جهانیان نشان دهیم که جمهوری اسلامی ایران، ملتی وفادار دارد که در میدان‌های مختلف حضور پیدا می‌کنند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.