آیت‌الله رمضانی: شهید رئیسی، الگوی خدمتگزاری و اخلاق در نظام اسلامی بود

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه در بعد حاکمیتی اسلام، حاکمان باید خادم جمهور باشند، گفت: به عنوان نمونه، شهید رئیسی توانست در عرصه حکومت، چهره اخلاق مدارانه و خدمت به مردم را به خوبی نشان دهد.
اشتراک گذاری
06 تیر 1403
70 بازدید
کد مطلب : 7672

آیت‌الله «رضا رمضانی» شامگاه چهارشنبه، ۶ تیر ۱۴۰۳ در مراسم اربعین شهدای خدمت که در جمع طلاب خواهر ‌المصطفی در سالن همایش‌های ساختمان گلستان امام رضا(ع) مشهد مقدس برگزار شد، با توصیه‌هایی در خصوص تعلیم و تربیت و ضرورت آشنایی با مبانی و آداب طلبگی، اظهار کرد: طلاب جامعه‌المصطفی هم باید دارای منزلت علمی و دانشوری مطلوب و هم دارای هیبت و منزلت معنوی باشند.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: طلاب باید از نظر علمی، دین را به صورت جامع، دقیق و عمیق بشناسند و این همان چیزی است که خداوند در آیه شریفه «وَمَا کَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِیَنْفِرُوا کَافَّهً فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ کُلِّ فِرْقَهٍ مِنْهُمْ طَائِفَهٌ لِیَتَفَقَّهُوا فِی الدِّینِ» فرموده است و منظور از تفقه در این آیه همان فهم عمیق دین است.

وی تصریح کرد: طلاب المصطفی باید به گونه‌ای به خودسازی و رشد معنوی برسند که وقتی به کشورشان باز می‌گردند، الگوی جوامع خود باشند.

آیت‌الله رمضانی، به مفهوم معنویت اسلامی و تفاوت آن با دیگر معنویت‌های کاذب اشاره و اظهار کرد: معنویت در اسلام برخاسته از غیب با روح توحیدی و اعتقاد به ربوبیت و معاد و ملکوت این جهان است و از تفاوت‌های مهم معنویت اسلامی با غرب این است که اسلام برای انسان کرامت قائل است ولی غرب، انسان را به بردگی و استثمار می‌کشاند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: از ویژگی های مهم در سلوک علمی و معنوی در حوزه‌های علمیه این است که سالک، هیچ هدف و مقصدی غیر از خدا ندارد و همه چیز در زندگی او رنگ خدایی دارد. همانگونه که امام صادق(ع) در روایتی می‌فرمایند: «هر که براى خدا علم بیاموزد و به آن عمل کند و به دیگران آموزش دهد، در ملکوت آسمان‌ها به بزرگى یاد شود و ندا آید: براى خدا آموخت، براى خدا عمل کرد و براى خدا آموزش داد».

وی تصریح کرد: یک عالم دین، باید مانند اصحاب رسول خدا(ص) به گونه‌ای باشد که در مسیر سیر و سلوک علمی و تربیت معنوی به مقام یقین برسد. مقامی که خداوند و تعالیم او در تمام زندگی، نصب‌العین انسان باشد تا نورانیت تمام وجود او را فرا گیرد.

آیت‌الله رمضانی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی از سه رکن اساسی اسلام، رهبری و مردم تشکیل شده است، گفت: منظور از اسلام در گفتمان انقلاب اسلامی و اندیشه امام خمینی(ره)، اسلام ناب است. آن اسلام جامعی که دارای سیاست و حکومت است و حتی در ابعاد فقهی به ابعاد سیاسی و حاکمیتی توجه می‌کند.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: کار امام خمینی(ره) این بود که در عصر پست‌مدرنیسم اثبات کرد که دین ظرفیت و قدرت حکومت و اداره جوامع را دارد و در عصری که پایان عصر دین اعلام شده بود و در بسیاری از کشورها کلیساها و مساجد را تبدیل به انباری کرده و یا تعطیل کرده بودند دوباره مساجد را احیا کرد.

این عضو هیئت امنای المصطفی(ص) با بیان اینکه امروز بسیاری از کشورهایی که اکثریت مردم آن مسلمان هستند از نظر حکومت یا سکولار هستند یا اسلام ظاهری بدون ورود در عرصه‌های سیاسی و حاکمیتی است، گفت: امام خمینی(ره) حکومت دینی را به عنوان یک الگوی عملی برای تشکیل حکومت، معرفی کرد و در برابر ظالمان و استکبار و صهیونیزم جهانی ایستاد.

وی اشاره به اینکه در بعد حاکمیتی اسلام، حاکمان باید خادم جمهور باشند، اظهار کرد: به عنوان نمونه، شهید رئیسی توانست در عرصه حکومت، چهره اخلاق مدارانه و خدمت به مردم را به خوبی نشان دهد.

آیت‌الله رمضانی اظهار کرد: آنچه از شهید رئیسی مشاهده کردیم، در نظام‌های سیاسی جهان نمی‌توان مشاهده کرد. چون آن‌ها قدرت را هدف می‌دانند ولی شهید رئیسی، حکومت را ابزار و وسیله خدمت می‌دانست.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) تصریح کرد: شهید رئیسی سیاستمداری اخلاق مدار و صادق بود. او هنگام سختی مردم در مناطق سیل زده در میان مردم محروم ، حضور پیدا می کرد و همین سبب ایجاد اعتماد بین مردم و حکومت شده بود.

وی مبنای عملکرد شهید رئیسی را سیره حاکمیتی امیر المومنین(ع) دانست و با اشاره به فرازهایی از نهج البلاغه و بیان سیره حاکمیتی حضرت علی(ع) به نقل از عبداللّه بن عباس، خاطرنشان کرد: در این نقل آمده: «بر امیرالمؤمنین(ع) در منطقه ذى قار وارد شدم در حالى که حضرت کفش خود را پینه مى زد، از من پرسید: این کفش چقدر مى‌ارزد؟ گفتم: ارزشى ندارد. امام(ع)، فرمود: به خدا قسم این را از حکومت بر شما دوست تر دارم مگر آن که [بخواهم] حقّى را بر پا دارم یا باطلى را براندازم».

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.