آیت‌الله رمضانی: نامه رهبر انقلاب به دانشجویان حامی مردم فلسطین در دانشگاه‌های آمریکا جزء متون درسی قرار گیرد

نشست علمی «تبيين ابعاد نامه مقام معظم رهبری به دانشجویان آمریکایی» در سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه اهل بیت(ع) برگزار شد.
اشتراک گذاری
11 تیر 1403
38 بازدید
کد مطلب : 7680

نشست علمی «تبیین ابعاد نامه مقام معظم رهبری به دانشجویان آمریکایی» با سخنرانی آیت‌الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) و حجت الاسلام والمسلمین «مصطفی رستمی» رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، در سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه اهل بیت(ع) برگزار شد.

آیت الله رمضانی در این نشست گفت: نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان و دانشجویان آمریکایی ابعاد مختلفی دارد و ما نباید یک نگاه سطحی و صرفاً دینی به این نامه داشته باشیم؛ این نامه با توجه به اتفاقاتی که در بیش از ۴۰ دانشگاه و ۲۰۰ تحصن در دانشگاه‌های مختلف آمریکا نسبت به فجایع غزه رخ داد، برای جوانان آمریکایی نوشته شد.

وی درباره ویژگی‌های نامه رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: این اتفاق در تاریخ ثبت خواهد شد و برای اینکه قضاوت درستی داشته باشیم باید نسبت به مسئولیت‌ها در زمان‌های مختلف شناخت داشته باشیم. مفاهیم کلیدی در این نامه منصفانه و با یک نگاه بین‌المللی بوده است و برجسته کردن وجدان بیدار و در مسیر درست قرار گرفتن، از نکات مهم نامه است. در این نامه ارزش‌های فطری، انسانی و دینی، مقاومت انسانی، حق تعیین سرنوشت، آشکار شدن حقیقت و راه حقیقت و کمک‌های انسانی؛ نشان از توجه به عدالت و کرامت انسانی دارد. لذا چشمه‌هایی از معارف قرآنی با همین مفاهیم القا می شود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ادامه داد: امروز در دنیای غرب که مدعی کرامت و عدالت هستند شاهد وضع قوانین بین‌المللی در بخش‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و حقوقی هستیم؛ در مفاهیم و آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع) قوانین و معارف بسیاری در تعظیم و تحقق عدالت و کرامت انسانی وجود دارد و چشمه‌هایی از آن را در ادبیات نامه مقام معظم رهبری مشاهده می‌کنیم.

وی در ادامه گفت: طی ۳۵ سال گذشته، رهبر معظم انقلاب به دلیل اتفاقاتی که در دنیا افتاده است سه نامه به جوانان اروپایی و آمریکایی نوشتند. ایشان می‌خواهند انسان معاصر یک فصل جدیدی از کنشگری با نگاه دقیق‌تر، جامع‌تر و عمیق‌تر نسبت به دین داشته باشد. همه عبارت‌ها و بندهای نامه رهبر انقلاب به گونه‌ای است که ثبت تاریخی شده است و جنبه فطری و عقلانی دارد. در این نامه به دو اصل سلبیِ نپذیرفتن ظلم و ظلم نکردن توجه شده است. بنابراین ادبیات نامه ایشان؛ انسانی، فطری، عقلانی و بر پایه معنویت است.

آیت الله رمضانی اظهار کرد: چشمه دیگر معرفت که در آخرین کلمات آمده است، اشاره به مقاومت در راه حق است؛ ماموریت انسان چیست؟ آیا باید بنشیند و بدترین ظلم را در غزه ببیند و سکوت کند؟

وی در ادامه گفت: طی ۷۶ سال گذشته، صهیونیست‌ها دو هزار تروریست را وارد اراضی اشغالی کردند و خانه‌ها و روستاهای فلسطین را غصب کردند. مرزهای فلسطین حتی در سال ۱۹۴۸ به لحاظ جغرافیایی، وسعت زیادی داشت اما امروزه کم شده، تا جایی که یک پنجم آن باقی مانده است. صهیونیست‌ها به همین مقدار هم راضی نیستند که در اختیار فلسطینی‌ها باشد بلکه درصدد اشغال بقیه اراضی هستند تا سرزمین موعود خود را ایجاد کنند، جهان را در خدمت خود قرار دهند و همه دنیا خادم آنها شوند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: چرا جامعه بشری باید به این نقطه برسد که این همه ظلم در نظام سلطه صورت بگیرد و هیچ کس حتی در کشورهای مسلمان حق اعتراض نداشته باشد؟! امروزه جای ظالم و مظلوم کاملاً تغییر کرده است و کسی که ظالم بود مظلوم جلوه داده می‌شود! در برلین صهیونیست‌ها قبرستان نمادین درست کرده‌اند و چندین سال هولوکاست را یادآوری و در تمام جلسات از مظلومیت خود می‌گویند. اگر کسی به هولوکاست اعتراض، یا آن را انکار می‌کرد به ۳ یا ۱۰ سال زندان محکوم می‌شد. این همان آزادی است که در کشورهای لیبرال تعریف می‌شود و از همین آزادی برای ظلم به بشریت استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه در اولین پروتکل صهیونیست‌ها آمده است که آزادی عقیده ایده‌ای بیش نیست بلکه ابزار توسعه ظلم در جامعه بشری است، ابراز کرد: صهیونیست‌ها بسیار ظلم کردند و افراد زیادی را کشتند، پس باید سر جای خود نشانده شوند. امروزه از کشورهای مختلف دنیا، انسان‌های آزاده به پا خاسته‌اند، چرا که فهمیده‌اند مظلوم و ظالم کیست.

آیت‌الله رمضانی در پایان تأکید کرد: باید نامه رهبر معظم انقلاب را فهمید، درک کرد و آن را جزء متون درسی قرار داد تا همه فرزندان ما بفهمند که در دنیا چه خبر است.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین «مصطفی رستمی» رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، یکی از مشکلاتی که از ابتدا جبهه حق با آن مواجهه بوده را موضوع انتقال درست مفاهیم به مخاطبان عام دانست و گفت: درباره حوادث، تحریف های زیادی صورت می گیرد که فاصله زمانی، زبانی و جغرافیایی از عوامل تحریف هستند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ادامه داد: آنچه خداوند برای اسلام مقدر کرد و بر مسلمانان منت گذاشت این بود که دین پس از نزول و آیین پس از ختم نبوت، بدون راهبر، ناظر و هدایت‌گر نماند و جریان نظارت و هدایت اهل بیت(ع) مانع از تحریف اسلام شد. البته خارج از این جریان اختلاف‌نظرهایی را شاهد بودیم که مسلمانان باید برای حل آن چاره‌اندیشی می‌کردند.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی بی‌نیاز از تنظیم‌گری برای انتقال پیام‌ها نیست، اظهار کرد: مفهوم صدور انقلاب که توسط امام راحل بیان شد، در خارج از ایران به صدور تروریسم ترجمه شد، چه بسا در داخل کشور هم برخی همین قرائت غلط را برداشت کرده بودند اما امام بارها فرمودند که ما انقلاب خود را به جهان صادر کردیم که مفهوم آن نفی ظلم و حمایت از مظلومان و عدالت بود.

رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: جریان شارلی ابدو و ترورهایی که در فرانسه اتفاق افتاد، منجر شد که رهبری در فاصله یک سال دو نامه به جوانان اروپا بنویسند که به غبارزدایی از چهره حقیقی اسلام و نفی برچسب‌های غلط کانون‌های ساخته و پرداخته نهادهای امنیتی غرب و جریان‌هایی مثل داعش بپردازند. همان چیزی که رهبران غربی گاهی به آن اعتراف کردند و در مناظره‌های آمریکا، ترامپ به خانم کلینتون گفت که شما داعش را به وجود آوردید.

حجت الاسلام رستمی بیان کرد: رهبری در نامه به دانشجویان حامی فلسطین در آمریکا به تبین لزوم تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها پرداخته و ترند شدن اسلام در گفت‌وگوهای عمومی دنیا با هدف بدنام کردن اسلام را فرصتی برای تبیین اسلام ناب برشمردند. رهبر انقلاب می فرمایند: مهمتر از این نامه‌ها کنشگری برای تبیین آن است. یکی از ماموریت‌های مهم دانشجویان بین‌المللی، تبیین حقایق دین اسلام و استفاده از مشترکات انسانی و ادبیات و مفاهیم دینی است که رهبری هم به آن اشاره داشتند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امید داریم که در امتداد مجاهدت‌های مجاهدان اسلام، اهل‌بیت(ع) و شهدای راه حق و جریان انقلاب اسلامی، شاهد طلوع خورشید ولایت عظمی حضرت بقیه الله(عج) باشیم و حرکت و جریان عمومی دنیا بر نفی همه ستمگری‌ها باشد.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.