ضرورت توجه مسئولین به جوانان/ عقلانیت، امنیت‌پذیری و عدالت‌خواهی ویژگی‌ مکتب امام صادق(ع) است

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه مکتب امام صادق(ع) مکتبی جامع، انسان ساز و مسئولیت پذیر است، اظهار کرد: عقلانیت، امنیت‌پذیری و عدالت‌خواهی از ویژگی‌های مکتب جعفری است.
اشتراک گذاری
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲
39 بازدید
کد مطلب : 5760

آیت‌الله «رضا رمضانی» شامگاه سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ در مراسم شام شهادت امام جعفر صادق(ع) که در حوزه علمیه قائمیه شهر بندرانزلی برگزار شد، اظهار کرد: حوزه علمیه یک رکن اصلی فرهنگی در هر شهر و استان است.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه حوزه‌های علمیه می‌تواند زمینه‌های رشد فرهنگی در شهر را فراهم کند، تصریح کرد: امروز در بهترین دوران قرار داریم که بتوانیم با نسل جوان ارتباط برقرار کنیم.

وی با بیان اینکه جوانان باید به طور جدی مورد توجه قرار بگیرند و سیره اهل بیت (ع) نیز این چنین بود، افزود: همه مسئولین باید یک برنامه یا سندی را برای فعالیت‌های مربوط به جوانان تدوین و عملیاتی کنند.

آیت‌الله رمضانی با تاکید بر اینکه باید زمینه‌ها فراهم شود تا مردم با مکتب اهل بیت(ع) بیشتر آشنا شوند و عدم توجه به این موضوع، انحرافات در جامعه را زیاد می‌کند، خاطرنشان کرد: فضای مجازی را باید جدی گرفته و در آن فعالیت داشته باشیم؛ معارف اسلامی باید به عنوان نرم افزار در فضای مجازی قرار گیرد.

وی ادامه داد: دشمنان همواره در فضای مجازی به دنبال توطئه هستند و باید نیروهایی داشته باشیم که در این فضا حضور داشته باشند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) با اشاره به اینکه یکی از چیزهایی که باعث می‌شود فرهنگ یک شهر بالا رود علم، دانش، معرفت و معنویت است، ابراز کرد: دانش باید به گونه‌ای رشد یابد تا نیازهای ضروری معرفتی بشر برطرف شود؛ پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع) نیز برای همین ضرورت آمدند.

وی با بیان اینکه زندگی جامعه‌ مؤمنانه با جامعه غیرمؤمنانه متفاوت است و جامعه اگر جاهل باشد همه چیز برعکس می‌شود، اذعان کرد: امام صادق (ع) به دنبال تحقق جامعه دینی و اخلاقی بودند.

آیت‌الله رمضانی با تاکید بر اینکه در کتاب وسایل‌الشیعه حدود ۷۰ درصد از احادیث امام جعفر صادق(ع) وجود دارد، افزود: در کتاب کافی ۱۶ هزار حدیث وجود دارد که ۱۰ هزار حدیث مربوط به سخنان امام جعفر صادق(ع) است.

وی اظهار کرد: مهمترین نکته‌ای که امام صادق (ع) به دنبال آن است که داشتن نگاه جامع نسبت به دین است؛ بزرگ‌ترین امانت الهی دین است که به مردم، علما و طلاب سپرده شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه ارتباط ما با قرآن باید بسیار زیاد باشد و قرآن به انسان امنیت، قدرت و معنویت می‌دهد، تصریح کرد: دین باید به صورت جامع درک شود تا به حیات طیبه برسیم.

وی با بیان اینکه از رذیلت‌هایی مانند غیبت، تهمت، دروغ و… باید دوری کرد و به جای آن باید به فضیلت‌های اخلاقی خوب مانند صداقت، عدالت و معنویت روی بیاوریم، خاطرنشان کرد: احیای فضیلت‌های اخلاقی احیای خود انسان است و باید معارف را به صورت کامل دریافت کنیم.

آیت‌الله رمضانی با تاکید بر اینکه بخشی از مبارزات امام صادق (ع) با کسانی بود که انحراف داشتند، افزود: در برخی از مداحی‌ها هم نسبت‌های غلو به ائمه معصومین (ع) داده می‌شود در صورتی خود ائمه اطهار (ع) با این غلوها برخورد می‌کردند.

وی تاکید کرد: هیچ کدام از احکام الهی نباید مورد غفلت قرار گرفته شود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) با اشاره به اینکه مکتب امام صادق مکتب انسان ساز، مسئولیت پذیری و جامع است، اظهار کرد: عقلانیت، امنیت‌پذیری و عدالت‌خواهی از دیگر ویژگی‌های مکتب جعفری است.

وی در پایان با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) در خصوص اینکه تمام خیرها در سه چیز (نظر، سکوت و کلام) نهفته است، اذعان کرد: اگر چیزی را بلد نیستیم در مورد آن خوب است چیزی نگوییم و سکوت کنیم و در جایی که باید حرف بزنیم سخن بگوییم و سکوت‌های ما باید حکیمانه و همراه با رشد باشد.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.