۳۰ آذر ۱۳۹۶

پیام تسلیت آیت الله رمضانی عضو خبرگان رهبری بمناسبت رحلت آیت الله حائری شیرازی

سخنرانی های روشنگرانه آن مجاهد شجاع و نستوه در دوران اختناق پیش از انقلاب نقشی مهم و کلیدی در شکل گیری انقلاب شکوهمند اسلامی ایران داشته و پس از انقلاب نیز فعاليت هاى حكيمانه و مدبّرانه ايشان در سمت نمایندگی امام و رهبری و عضو مجلس خبرگان، از ايشان چهره اى شاخص و تأثيرگذار ارائه نمود، وی درعرصه تبلیغ از تمام ظرفیت های خود درجهت تقویت روحیه معنوی رزمندگان هشت سال دفاع مقّدس استفاده کرد، چه اينكه در عرصه بين الملل نيز به خاطر اخلاق، اخلاص و صفاى باطنى كه در وجود ايشان بود، در برقرارى و توسعه ارتباط ميان مليت هاى مختلف تاثيرگذارى عقلانى و معنوى قابل توجهى از خود برجاى گذاشت.......


پیام تسلیت آیت الله رمضانی عضو خبرگان رهبری بمناسبت رحلت آیت الله حائری شیرازی

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله وانا الیه راجعون


رحلت ملکوتی مجاهد زاهد و مبارز انقلابی حضرت آیت الله جناب آقای حاج محی الدّین حائری شیرازی (قدّس سره) موجب تألّم و تأثر فراوان گردید.
اینجانب این مصیبت مؤلمه را به محضر امام زمان(عجّل الله تعالی فرجه الشریف)، رهبر معظّم انقلاب، مراجع معظّم تقلید، حوزه های علمیه، علمای اعلام، دانشگاهیان، مردم غیور استان فارس و بیت شریف آن عالم ربانی، خصوصاً آقازادگان مکرّم و معزّز آن راحل الی الله، تسلیت و تعزیت عرض می نمایم.
سخنرانی های روشنگرانه آن مجاهد شجاع و نستوه در دوران اختناق پیش از انقلاب نقشی مهم و کلیدی در شکل گیری انقلاب شکوهمند اسلامی ایران داشته و پس از انقلاب نیز فعاليت هاى حكيمانه و مدبّرانه ايشان در سمت نمایندگی امام و رهبری و عضو مجلس خبرگان، از ايشان چهره اى شاخص و تأثيرگذار ارائه نمود، وی درعرصه تبلیغ از تمام ظرفیت های خود درجهت تقویت روحیه معنوی رزمندگان هشت سال دفاع مقّدس استفاده کرد، چه اينكه در عرصه بين الملل نيز به خاطر اخلاق، اخلاص و صفاى باطنى كه در وجود ايشان بود، در برقرارى و توسعه ارتباط ميان مليت هاى مختلف تاثيرگذارى عقلانى و معنوى قابل توجهى از خود برجاى گذاشت.
بی شک سیره علمی و عملی آن  معلّم و مربی دلسوز برای همه خادمان و مسؤولین نظام می تواند به مثابه اسوه حسنه قرار گیرد
مرحوم آیت الله حائری شیرازی تلاش مى کرد در هر سنگری با صداقت و راستی  مصداق آیه شریفه《رَبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلْ لِي مِنْ لَدُنْكَ سُلْطَانًا نَصِيرًا》بوده و فقط برای رضایت و خشنودی خداوند متعال قدم بردارد.
اینجانب در دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری از سلوک علمی و اخلاقی، ادب، تواضع و نصایح آن مرد سترگ به قدر ظرفیت کم خود بهره های فراوان داشته و از عدم حضور ايشان در دوره پنجم احساس خلأ جدّى نمودم.
بی شک فقدان این عالم  سترگ  ثلمه ای غیر قابل جبران براى نظام و حوزه هاى علميه خواهد بود.
از خدای منان مسئلت می نمایم آن مجاهد نستوه را با اولیایش محشور فرماید و به همه بازماندگان صبر جمیل عنایت نماید


رضا رمضانی
رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگهای شیعه
و عضو خبرگان رهبری

183 مرتبه بازدید
خطبه ها

نماز جمعه/ خطیب: آیت الله دکتر رمضانی امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ / تاریخ: 13.04.2018 مطابق با 24 فروردین 97 / درسهائی از قرآن (13) « شکر 1 »

اهمیّت موضوع شکرگزاری از منظر قرآن اهمیّت موضوع شکر به حدّی است که فقط در قرآن کریم حدود 70 مرتبه مادّه «شکر»[1] به کار رفته است، و در بسیاری از این موارد شکر لازم و واجب دانسته شده، و به عنوان یک ارزش اخلاقی و انسانی مورد توجّه قرار گرفته است. البته باید توجّه داشت که مفهوم شکر به دقت و تأمّل بیشتری نیازمند است، و نمی توان آن را از مفاهیم بسیار روشن برشمرد. زیرا موارد و مصادیق شکر و انواع و اقسام آن، و ارتباط آن با خدا و انسان اقتضاء می کند دربارۀ آن دقت بیشتری صورت گیرد.معانی شکر راغب اصفهانی در کتاب معروف خود در معنای این مادّه می نویسد: «شکر به معنی تصوّر نعمت و اظهار و ابراز آن است».[2] و در کتاب دیگر خود نوشته است: «شکر در اصل از ماده «کشر» به وزن کشف بوده که به معنی ابراز و اظهار است. لذا «دابة شکور» به حیوانی می گویند که هرگاه مراقبت کافی از آب و علف او کنند، روز به روز چاق تر می شود. و فردی گفته است اصل و ریشۀ آن از «عین شکراء» به معنی چشمه پر آب است».[3] بنابراین شکر به معنی پر شدن وجود انسان از یاد بخشندۀ نعمت ها است.