۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

آیت‌الله رمضانی در شرحی برمناجات شعبانیه :

عــدم خودشــناسی انســان سبب قـــــــــــــــهر او با خـــــــــداوند می‌شـود

آیت‌الله رمضانی:

عدم خودشناسی انسان سبب قهر او با خداوند می‌شود


نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر انسان خود را نشناسد با خودش قهر می‌کند و این امر سبب قهر او با خدا و دیگران می‌شود.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، آیت‌الله رضا رمضانی گیلانی شامگاه چهارشنبه در مراسم شرح مناجات شعبانیه در رشت اظهار داشت: انسان باید در ماه شعبان احوالات درونی خود را برای درک ماه رمضان آماده کند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری مناجات شعبانیه را از مناجات‌هایی دانست که تمامی اهل‌بیت(ع) بر آن‌ استمرار داشتند و گفت: در برخی دعاها مانند دعاهای صحیفه سجادیه ناتوانی انسان در برابر خدای متعال ذکر می‌شود.

امام جمعه مسجد شیعیان هامبورگ آلمان با بیان اینکه در برخی دعاها مانند دعای "مکارم الاخلاق" ویژگی‌های انسان مورد توجه قرار می‌گیرد تصریح کرد: مفاهیم عمیق و مهمی در مناجات شعبانیه برای انسان‌ها بیان شده است.

رمضانی با بیان اینکه براساس آیات قرآن کریم خداوند متعال زمینه‌ای را فراهم کرده است تا انسان بتواند از طریق دعا با او در ارتباط باشد افزود: اگر این فرصت از جانب خدا ایجاد نمی‌شد انسان هیچ جایگاهی در جهان هستی نداشت.

رئیس مرکز اسلامی شیعیان هامبورگ آلمان با تاکید بر اینکه انسان تنها باید در مقابل خداوند متعال دست نیاز دراز کند خاطرنشان کرد: ما باید تلاش کنیم تا در هنگام دعا کردن با تمام وجود خداوند متعال را صدا بزنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اعلام اینکه انسان باید درباره جایگاهش در جهان هستی مطالعه کند تا بتواند خودش را بشناسد عنوان داشت: اگر انسان خود را نشناسد با خودش قهر می‌کند و این امر سبب قهر او با خدا و دیگران می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه انسان باید در تمام حوزه‌ها به ویژه حوزه‌های اجتماعی خداوند را معیار انجام کارهایش قرار دهد ابراز داشت: انسان باید این مسئله را جزو باورهای زندگی‌اش قرار دهد که روزی عازم خانه آخرت و قبر می‌شود.

امام جمعه مسجد شیعیان هامبورگ آلمان، "صلوات" را یکی از ذکر‌های با عظمت دانست و خاطرنشان کرد: خداوند متعال نعماتش را به وسیله درود فرستادن به پیامبر اکرم(ص) و خاندانش به ما نازل می‌کند.

رمضانی با تاکید بر اینکه براساس مناجات شعبانیه، خداوند متعال هیچ‌گاه بنا ندارد که بندگانش را ذلیل کند اظهار داشت: بندگان اهل دعا باید به مقامی برسند که خداوند به آن‌ها اجازه مواخذه بدهد تا بتواند از خداوند طلب مغفرت و رحمت کند.

رئیس مرکز اسلامی شیعیان هامبورگ آلمان ضمن تفسیر فرازهایی از مناجات شعبانیه تصریح کرد: اگر خداوند متعال به انسان روزی ندهد، دیگر هیچ جایی و هیچ کسی برای انسان وجود ندارد که در آنجا کسب روزی کند.

نماینده مردم گیلان در عضو مجلس خبرگان رهبری اقرار به گناه و خطا در نزد خدای متعال را راهکاری دانست و برای رسیدن به خدا و خاطرنشان کرد: انسان زمانی که به گناهانش فکر می‌کند برای کسب آرامش به‌سمت خداوند متعال فرار می‌کند.

26 مرتبه بازدید
خطبه ها

نماز جمعه/ خطیب: آیت الله دکتر رمضانی امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ / 28 اردیبهشت 97 / درسهائی از قرآن (16) « شکر 4 »

و البته شاکران واقعی آنهایی هستند که صفت شکر به طور مطلق در وجود آنها استقرار یافته است. آنان که هر نعمتی را با قلب و زبان و عمل به خداوند مستند می کنند و با شناخت ماهیت و جایگاه آن نعمت برای رسیدن به کمال از آن بهره مند می شوند و همواره نعمت را به یاد می آورند؛ به گونه ای که در هر نعمتی وجود حق را می بینند. چه اینکه حضرت علی(ع) فرمودند: «ما رَأیتُ شیئاً إلاّ و رَأیتُ اللّهَ قَبلَهُ و بَعدهُ و مَعَهُ» و البته به همین جهت است که شکر واقعی و مطلق دشوار است.. ....