آیت الله رمضانی: آیت الله صافی گلپایگانی، استوانه علمی در حوزه علمیه بود/ تربیت مبلغ در عرصه‌های مختلف اولویت است

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، استوانه علمی در عرصه های مختلف در حوزه علمیه بود و مرجعی با بصیرت و مرجع زمانه به شمار می رفت.
اشتراک گذاری
16 دی 1401
85 بازدید
کد مطلب : 5151

آیت الله رمضانی ظهر روز پنج شنبه ۱۵ دی ۱۴۰۱ در همایش تجلیل از خدمات مرجع والامقام مرحوم آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از سوی دانش آموختگان و مبلغان موسسه دارالزهراء در سالن همایش های مدرسه عالی دارالشفاء با اشاره به عملکرد موسسه دارالزهراء اظهار کرد: کار ارزشمندی تحت اشراف آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در این موسسه انجام شد و این که این حرکت ادامه پیدا کرده است، ارزشمند می باشد.

وی ادامه داد: آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، استوانه علمی در عرصه های مختلف در حوزه علمیه بود و مرجعی با بصیرت و مرجع زمانه به شمار می رفت، ایشان در خصوص آنچه در جهان اسلام رخ می داد، دغدغه داشت و علیه حوادث افغانستان و صدور احکام علیه عالمان شیعی همچون شیخ نمر، موضع گرفت.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: بسیاری در صدد هستند که اسلام را با نگاه افراطی در جامعه بشری، معرفی کنند، امروز شاهد تقابل جدی بین اسلام و جهان استکبار هستیم و اسلام جامع توانست که یک نظام در دنیای امروز به وجود آورد. آیت الله العظمی صافی گلپایگانی نسبت به فتنه داعش و افراط گرایی که قربانیان بسیاری را از ما گرفت، حساس بود.

آیت الله رمضانی با اشاره به ارتباط آیت الله العظمی صافی گلپایگانی با نظام اسلامی اظهار کرد: ما اکنون با یک پیچ تاریخی در عرصه های مختلف مواجه هستیم، آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در جایگاه های مختلف در نظام اسلامی خود را نشان داد و در پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب نیز آمده است که آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از دلسوزان نظام اسلامی بوده است. این مرجعیت تقلید طبق وصیت خود در کربلای معلی در حرم مطهر امام حسین(ع)، دفن شد و مردم قبر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی را زیارت می کنند.

وی ادامه داد: طی چند دهه اخیر چه در زمان حضورم در کرج و چه در زمان حضورم در مرکز اسلامی هامبورگ، خدمت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی رسیدم، در یکی از دفعات، طلاب مرکز اسلامی هامبورگ هم خدمت این مرجع تقلید، شرف یاب شدند و آیت الله العظمی صافی گلپایگانی با دیدن این طلاب که به زبان های مختلف سخن می گویند، اشک ریختند و از گزارش ارائه شده در خصوص عملکرد حوزه مرکز اسلامی هامبورگ، خوشحال شدند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: رفتار آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در جایگاه یک مرجع، والا بود، ایشان نه تنها به اساتید حوزه بلکه به طلاب نیز احترام می گذاشت، آیت الله العظمی صافی گلپایگانی به سراغ مرجعیت نرفت، مرجعیت سراغ ایشان آمد.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی با اشاره به تاثیر فناوری در عصر جدید اظهار کرد: امروز با نوعی فناوری جدید مواجه هستیم که نباید عقب بمانیم، این فناوری بر روی همه بخش ها، تاثیر گذاشته است. مبلّغ را قبلا تنها یک منبری می دانستند، اما امروز معنای تبلیغ و مبلّغ، تغییر پیدا کرده است و باید نگاه تخصصی به حوزه تبلیغ داشته باشیم، در هیچ زمانه ای مثل این زمان با توجه به ارتقا و تحول فناوری، شرایط برای تبلیغ فراهم نبوده است.

وی ادامه داد: هیچ محتوایی مثل محتوای اسلام با بیان اهل بیت(ع) در جهان نیست، البته باید به موضوع اقلیم شناسی تبلیغ در این خصوص توجه داشته باشیم. در مکتب اهل بیت(ع)، معنویت باید در مسیر توحید و همراه با مسئولیت محوری باشد. باید تبلیغ آموزه های دینی توسط مبلغان صورت بگیرد، این کار باید با زبان عموم مردم، انجام شود. پرسش های بسیاری در خصوص دین، وجود دارد و تاکید شده است که مردم با علمای دین در ارتباط باشند بنابراین روحانیون و علما باید به پرسش های مردم جواب دهد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: یک مبلّغ باید به پرسش ها و شبهات مطرح شده پاسخ بدهد، امروزه برخی معرفی دین سکولار را وظیفه خود می دانند. بسیاری از مسائلی که شاید برای ما، بدیهی باشد، برای دیگران به عنوان شبهه مطرح است و باید به آنها پرداخته شود. امروز را می توان عصر شبهه زایی در عرصه های مختلف دانست.  بسیاری از خروجی های مراکز آموزشی در خارج از ایران، کسانی هستند که یا لائیک هستند یا به اسلام سکولار معتقد می باشند. شبهات بسیاری را در خصوص مهدویت مطرح کردند و آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، کتاب منتخب الاثر را در خصوص مساله مهدویت به نگارش درآورد.

آیت الله رمضانی با اشاره به ضرورت ها برای مبلغان اظهار کرد: امروز مبلغان باید مسلط به سلاح علم باشند و معارف دینی را به صورت عمیق، معرفی کنند، سلاح مبلّغ باید تسلط به زبان فهم دین باشد. برخی این شبهه را مطرح می کنند که چون قرآن به زبان عربی نازل شد، پس قرآن به درد غیرعرب ها نمی خورد، این در حالی است که زبان قرآن، زبان فطرت است و ۳۰۰ آیه در قرآن در خصوص تعقل وجود دارد، مجموعه مفاهیم دینی، فطری می باشد. احکام دینی همچون امر به معروف و نهی از منکر نیز فطری است.

وی ادامه داد: یکی از اولویت ها، تربیت مبلغ در عرصه های مختلف می باشد و این وظیفه بر عهده حوزه است، البته موسساتی همچون موسسه دارالزهراء که یک دهه سابقه دارد نیز می تواند در این عرصه مشارکت کند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) خاطرنشان کرد: علما امانت داران دین هستند و آنها باید این امانت را در ابتدا در خود جلوه بدهند، بردن مردم به نزد خدا و اهل بیت(ع)، بالاترین افتخار علما است.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.