آیت الله رمضانی: مجمع جهانی اهل بیت(ع) حلقه وصل بین مرجعیت و پیروان اهل بیت(ع) است

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: همیشه تأکید ما بر این بوده که این مجمع، رابط و حلقه وصل بین مرجعیت و پیروان اهل بیت(ع) است. ابنا باید زبان گویای مرجعیت باشد و مطالبات آنان را به شیعیان دنیا منتقل کند.
اشتراک گذاری
16 دی 1401
111 بازدید
کد مطلب : 5163

نشست عوامل و کادر خبرگزاری ابنا با دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) پیش از ظهر روز شنبه ۳ دی ۱۴۰۱ در سالن جلسات مجمع قم برگزار شد.

آیت الله «رضا رمضانی» در این نشست اظهار داشت: حضرت زهرا(س) می تواند برای دختران ، بانوان و مادران امروز الگو باشد. همچنین ایشان برای انسان در سلوک علمی و عملی شخصیت ایشان الگو و اسوه است.

وی به فناوری های روز اشاره کرد و ادامه داد: برخی برای مدیریت و نظم نوین جهانی به دنبال جهانی سازی هستند و دهکده جهانی را مطرح می کنند جهانی سازی یعنی سیطره هژمونی آمریکایی بر همه دنیا. این رویا امروز دست نیافتنی است. تکثر عالم و ظهور قدرتهای جدید شکل دیگری به جهانی سازی خواهد داد . در این فضای جدید پیروزی با طرفی است که بتواند عقلانیت روایت خود را نشان دهد و این اهمیت مساله خبر رسانی را نشان می دهد لذا در عرصه های خبر، رسانه و سایبر نباید عقب بمانیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) وضعیت فعلی را برای تبلیغ فرهنگ اهل بیت(ع) مناسب معرفی کرد و افزود: شرایطی که امروز به وجود آمده در هیچ زمان نبوده و با توجه به اوضاع غرب و شرق، شرایط برای تبیین معارف اهل بیت(ع) فراهم است.

وی ادامه داد: امروزه امپراتوری و دیکتاتوری رسانه ای دنیا رفتاری چندگانه و کاملا جهت گیری شده دارد؛ در این راستا راهپیمایی باشکوه اربعین را بایکوت کرده و اخبار و تحولات دینی را پوشش نمی دهند.

آیت الله رمضانی تقویت رسانه را در عصر جنگ رسانه مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: در وضعیت کنونی، افراد با فناوری های جدید و در بسترهایی جدید بسیاری از اخبار را می شنوند و لازم است برای شرایط جدید آماده باشیم.

وی درباره فعالیت های مجمع گفت: دانشگاه بین المللی اهل بیت(ع)، شبکه ثقلین، بنیاد بین المللی عاشورا و خبرگزاری ابنا، ضرورت هایی بود که در زمان دبیرکلی آیت الله اختری تأسیس شدند و ایشان زحمات و تلاش های زیادی داشتند و با توجه به نیاز های روز و نیز آسیب ها ،طرح ها واقدامات تحولی متناسب پیگیری و اجرا می شود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با قدردانی از تلاش های حجت الاسلام حسینی عارف مدیرمسئول پیشین ابنا اظهار داشت: گاهی در نهادها ضرورت هایی پیش می آید و تغییراتی ایجاد می شود تا افراد جدید با انگیزه، اراده و همت والا، مسیر را به صورت جدّ ادامه دهند.

آیت الله رمضانی با بیان اینکه ابنا برای رسانه های دیگر باید به مرجعیت دینی برسد، افزود: لازم است حرکت ابنا به گونه ای باشد که برای رسانه های دیگر مرجع شود. در این راستا باید به دنبال تولید محتوا برای روزنامه ها و خبرگزاری ها به زبان های مختلف باشیم.

وی افزود: لازم است ارزیابی و آسیب شناسی از حیث محتوایی، فنی، گرافیکی، مدیریتی و… نسبت به عملکرد ابنا داشته باشیم. از سوی دیگر پالایش و آرایش زبان های موجود از ضرورت ها است و لازم است برخی زبان های غیرفعال، فعال شوند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) جذب جامعه مخاطب جدید و نخبگانی را از ضرورت ها دانست و در ادامه گفت: رهبر معظم انقلاب در هفتمین اجلاس مجمع اظهار داشتند که “باید عظمت شیعه را به نخبگان بشری منتقل کنید.” برای رسیدن به این هدف، ابنا با نرم افزارهای نوین می تواند وبینارهای زیادی را برگزار کند.

وی افزود: همیشه تأکید ما بر این بوده که مجمع جهانی اهل بیت(ع) رابط و حلقه وصل بین مرجعیت و پیروان اهل بیت(ع) است. ابنا باید زبان گویای مرجعیت باشد و مطالبات آنان را به شیعیان دنیا منتقل کند.

آیت الله رمضانی خطاب به عوامل و کادر خبرگزاری ابنا گفت: باید دنبال اولویت گذاری و تعیین خط خبری باشید و در این راستا بر اساس اولویت ها، ویژه نامه هایی برای خط خبری تولید کنید.

وی تقویت شورای سیاستگذاری ابنا را مهم برشمرد و اظهار داشت: بیانیه گام دوم باید به عنوان متن محتوایی خبرگزاری ابنا مورد توجه قرار گیرد. چون هزاران ساعت روی آن کار شده است و باید زوایای مختلف آن تحلیل دقیق ، جامع و عمیق گردد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه نگاه ابنا باید تقریبی، دیالوگی و مبتنی بر تجمیع ظرفیت ها باشد افزود: خبرگزاری ابنا باید نگاه پیروان اهل بیت(ع) را به معارف اهل بیت(ع) با عقلانیت، معنویت و عدالت محوری سوق دهد و این رویکرد باید  روح راهبردی این خبرگزاری بین¬المللی باشد و البته تاکنون در این امر توفیقاتی داشته و باید ارتقاء یابد.

تفکیک بین مدیر مسئول و سردبیر، فعال کردن شعب و نمایندگی های داخلی و بین المللی با کمترین هزینه، ارتباط با مراکز اقماری مجمع، مطالعه درباره شورای رسانه ای مجمع، حضور مستمر در جشنواره ها، ورود جدید و متفاوت در عرصه مولتی مدیا، مستندسازی و فعال شدن خبرنگاران افتخاری، کادرسازی رسانه ای در نقاط مختلف دنیا، پاکیزه نویسی، طراحی حرفه ای برای ظاهر سایت، افزایش پوشش فعالیت ها و ضرورت آموزش خبر و گزارش نویسی، توصیه های دبیرکل مجمع به عوامل و کادر خبرگزاری ابنا بود.

آیت الله رمضانی لزوم تحول را از بایسته های ابنا معرفی کرد، و ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در حکم خود به دبیرکل مجمع، مطالبه تحول داشتند و تحول باید در همه بخش ها ایجاد شود.

وی صدرایی عارف را دارای تجربه و تخصص برای مدیریت خبرگزاری ابنا معرفی کرد و ادامه داد: باید چابکی، صلابت، جدیت، قوت و اراده جدی را در نیروهای ابنا مشاهده کرده و به تحول برسیم. در این امر همکاری و همدلی بسیار مهم است و ظرفیت ها را باید بشناسیم. بنابراین با شناخت همدیگر، تفاهم، تعامل و هم افزایی، تحول صورت می گیرد.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.