آیت الله رمضانی: توهین نشریه “شارلی ابدو” به رهبر معظم انقلاب با هیچ‌کدام از قواعد آزادی بیان سازگاری ندارد

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: در نزد آزادی خواهان، رهبر معظم انقلاب به عنوان یک مصلح دینی و اجتماعی مطرح است و توهین کردن به این شخصیت، با هیچ کدام از قواعد مسلم در حوزه آزادی بیان سازگاری ندارد.
اشتراک گذاری
20 دی 1401
120 بازدید
کد مطلب : 5160

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) صبح روز ـ دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱ ـ در ابتدای درس خارج فقه خود ضمن بیاناتی، اقدام موهن نشریه فرانسوی “شارلی ابدو” و اهانت به ساحت مرجعیت شیعه را محکوم و آن را مغایر با اصول حاکم بر حقوق بشر دانست.

آیت الله «رضا رمضانی» با بیان اینکه پروژه قداست زدایی از مقدسات دینی چند دهه است که در غرب آغاز شده، افزود: اگرچه غربی‌ها به ظاهر بحث آزادی بیان را مطرح می کنند، اما آنچه به واقع در حال رخ دادن است، اهانت به مقدسات دیگران است که موجب افزایش کینه، تنفر و انزجار میان انسان ها خواهد شد.

استاد سطوح عالی حوزه، درباره دیدگاه غربی ها نسبت به حضرت مریم(س) و حضرت عیسی(ع) گفت: برخی از غربی ها مدّعی هستند ما که هیچ امر مقدسی نداریم. برخی مسیحیان شخصیت حضرت مریم را مقدس نمی دانند و حتی بعضی از غربی ها حضرت عیسی(ع) را نیز مقدس نمی دانند، در حالی که ما مسلمانان، ادیان و پیامبران الهی را مقدّس و محترم می دانیم. همچنین ما شیعیان امام‌زادگان را به دلیل انتساب معنوی به اهل بیت(ع)، مقدّس و محترم می دانیم، لذا بحث قداست در میان مسلمانان یک امر پذیرفته شده و مسلم است و به آن حساس هستند. ما ائمه(ع) را مقدس می دانیم و بر این نظر استدلال های عقلی و نقلی داریم.

وی ادامه داد: در صحبت‌هایی که با اندیشمندان غربی داشتیم، می گفتند ما حضرت مریم(س) را هم مقدس نمی دانیم! ما به آنها گفتیم که قرآن، حضرت مریم(س) را به عنوان زن مقدّس و محترم معرفی کرده است. “إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَاکِ وَطَهَّرَکِ وَاصْطَفَاکِ عَلَىٰ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ” البته در روایات ما آمده است که حضرت مریم سیده زنان عالم در زمان خود بود و حضرت فاطمه زهرا(س) سرور زنان اولین و آخرین است. ایشان در جایگاه مقام زن بودن یکتا و بی همتا است.

آیت الله رمضانی با بیان اینکه غرب به دنبال هیچ امر مقدسی نیست، بلکه از همه چیز قداست زدایی می کند، افزود: در آلمان ما با مجمع ادیان در ایالت هامبورگ جلسات فراوانی داشتیم. برخی از بزرگان ادیان می گفتند که قداست زدایی در غرب امری عادی است. ما گفتیم مسلمانان نسبت به مقدسات حساس هستند؛ به ویژه حکومتی که شهروندان آن اعتقاد حداکثری به یک دین خاص دارند، حساسیت‌شان درباره مقدسات آن دین بیشتر است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه متأسفانه مجله شارلی ابدو از سردمداران قداست زدایی در فرانسه و غرب است، ادامه داد: بدون تردید اهانت به مقدسات ادیان امری قبیح و ناپسند است که آشکارا در قوانین بین المللی مورد اشاره قرار گرفته است. به عنوان نمونه میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی برای آزادی بیان محدودیت‌هایی را ذکر کرده و مقرر داشته است که هرگونه تبلیغ برای جنگ به موجب قانون ممنوع است و هرگونه دعوت و ترغیب به کینه و تنفر ملی یا نژادی یا مذهبی که باعث تحریک و خشونت گردد به موجب قانون ممنوع است.

وی اضافه کرد: همچنین این میثاق بین المللی، آزادی بیان را مستلزم تکالیف و مسؤولیت‌های خاص بیان می‌کند و تابع محدودیت‌های معین می‌داند و آن را برای امور مهمی چون احترام به حقوق یا حیثیت دیگران، حفظ امنیت یا نظم عمومی یا سلامت یا اخلاق عمومی لازم می‌داند. کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل نیز از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۰ به مسأله «مقابله با ارائه تصویر منفی از ادیان» پرداخته و قطعنامه های زیادی را در این زمینه منتشر کرده است. مجمع عمومی سازمان ملل نیز در این زمینه اسناد متعددی را منتشر کرده که با وجود تصویب این قطعنامه ها در نهادهای مختلف، متأسفانه این قطعنامه ها از طرف دولت های غربی عضو مورد پشتیبانی قرار نگرفته است.

آیت الله رمضانی در ادامه افزود: اهانت مجله شارلی ابدو، قلوب میلیون ها مسلمان را جریحه دار کرده است. پاپ نیز در سخنانی بین آزادی بیان و اهانت به مقدسات تفکیک کرد و اذعان داشت که نباید به بهانه آزادی به مقدسات بشری اهانت شود. بدون شک آزادی بیان حد و حدودی دارد که مهم ترین آنها، حفظ آزادی، کرامت و احترام دیگران است. به طور قطع، آزار رساندن به دیگران به نام آزادی قابل قبول نیست. آیا کاری که شارلی ابدو می کند اذیت و آزار رساندن به انسان های مومن و معتقد نیست؟! بنابراین بسیار واضح است که غرب نباید به بهانه آزادی بیان، به مقدسات بشری توهین کند.

آیت الله رمضانی درباره سابقه سیاه غرب در اهانت به مقدسات اسلام گفت: غرب زمانی به پیامبر و ائمه معصومین علیهم السلام توهین کرد، کاریکاتور کشید یا فیلم هایی در اهانت به مقدسات مسلمانان تولید کرد. برخی افراد که این کارها را انجام دادند بعدها با مطالعۀ اسلام، مسلمان شدند؛ این ها اهانت است و اهانت غیر از آزادی بیان است. در حالی که در آزادی بیان باید نقد منصفانه و عالمانه باشد. مقاله ای در وین درباره پیامبر(ص) منتشر کردند و نسبت های قدرت طلبی و خشونت طلبی به ایشان دادند. آنان شناختی از پیامبر(ص) ندارند؛ پیامبر(ص) شخصیت پاک و مقدسی است که بشریت را به معنویت، عقلانیت و عدالت دعوت می کند. سراسر زندگی ایشان اخلاقی بود و بعثت ایشان برای تحقق اخلاق در جامعه بوده است. خداوند اخلاق او را می ستاید که “إِنَّکَ لَعَلى‌ خُلُقٍ عَظِیمٍ”. متأسفانه پیامبر(ص) به عنوان شخصیت برجسته معنوی که از نظر ما مسلمانان جامع ترین انسان در کمالات است، در غرب مورد اهانت قرار می گیرد و اهانت به ایشان، اهانت به یک میلیارد و هفتصد میلیون مسلمان در جهان است.

وی با بیان اینکه مرجعیت هم از دید شیعیان جایگاهی مقدس است، درباره ویژگی های رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: آیت الله العظمی خامنه ای شخصیتی است که خود را وقف اسلام و نظام کرده است. ایشان خود را خادم دین می داند و سراسر زندگی او خدمت به دین است. سراسر زندگی مقام معظم رهبری با حکمت است و دنیا به لحاظ اصلاحی به او چشم دوخته است. عده ای از یمنی ها به سید حسن نصر الله گفتند که “ما معتقدیم امام کسی است که از سادات باشد، جمعیتی را دور خود جمع کرده و قیام به سیف کند و شما این خصوصیات را دارید. بنابراین می خواهیم با شما بیعت کنیم.” اما ایشان گفت: “شما مسیرتان را تغییر دهید، به ایران بروید و با کسی بیعت کنید که من با او بیعت کرده ام، امامی که شما به دنبال او هستید کسی جز آیت الله خامنه ای نیست.”

آیت الله رمضانی تأکید کرد: در نزد آزادی خواهان، رهبر معظم انقلاب به عنوان یک مصلح دینی و اجتماعی مطرح است و توهین کردن به این شخصیت، با هیچ کدام از قواعد مسلم در حوزه آزادی بیان سازگاری ندارد. در کشورهای غربی هم اهانت به برخی از افراد جرم است. در برخی از کشورهای اروپایی مجرمین توهین کننده به شاه یا ملکه، جانشین و اقوامشان ممکن است به ۵ سال زندان و جریمه محکوم شوند!

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پایان اظهار داشت: اگر غرب اهانت به مقدسات را جرم نداند، باعث جریحه دار شدن قلوب و احساسات مسلمانان و ایجاد تقابل و مشکلاتی در جامعه انسانی و بشری می شود؛ لذا به هیچ وجه اهانت به مقدسات قابل قبول نیست و همه باید این جریان را محکوم کنند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.