آیت الله رمضانی: حفظ شریعت و احکام الهی از مهمترین وظایف پیروان ادیان است/ اهانت به مقدسات در غرب ذیل مفهوم آزادی تعبیر می‌شود!

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با «زازا واشاک مادزه» مشاور نخست‌وزیر و رییس آژانس دولتی امور دینی گرجستان دیدار و گفتگو کرد.
اشتراک گذاری
29 دی 1401
122 بازدید
کد مطلب : 5197

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با «زازا واشاک مادزه» مشاور نخست‌وزیر و رئیس آژانس دولتی امور دینی گرجستان دیدار و گفتگو کرد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس آژانس دولتی امور دینی گرجستان، با تشکر و قدردانی از اهتمام و توجه آقای واشاک مادزه نسبت به تمامی ادیان خصوصا دین اسلام و جامعه مسلمانان، خاطرنشان کرد: این روند خیرخواهانه دولت باعث شده است کشور گرجستان در زمینه همزیستی مسالمت آمیز، برجسته و الگویی برای سایر کشورها باشد.

* یکی از مهمترین وظایف پیروان ادیان حفظ شریعت و احکام الهی است

آیت الله «رضا رمضانی» با اشاره به بحث غرامت و خسارات و صدمات وارد شده به ادیان در دوران شوروی گفت: قطعا در طول هفتاد سال حاکمیت کمونیست، کشورهای حوزه قفقاز دوران تلخی را سپری کردند. کسانی معتقد بودند دین افیون توده ها و جامعه است اما با این حرفها دین که یک حقیقت مطلق است از جامعه حذف نشد. ویلیام جیمز متفکر غربی نظری دارد که “دین صد جان دارد. اگر با یک جان آن مبارزه کنید و بکشید، جان دیگری زنده می شود.” لذا نمی توان با دین مبارزه و آن را محو و نابود کرد. ضمن اینکه در اواخر سال های حکومت شوروی یک مؤسسه آمریکایی نظرسنجی انجام داد که بر اساس آن مشخص شد بیش از نود درصد مردم هنوز به خدا باور دارند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به موضوع مهم وحدت میان پیروان ادیان اظهار داشت: یکی از مهمترین وظایف پیروان ادیان مختلف باید حفظ شریعت و احکام الهی باشد این مساله آثار عظیمی در حوزه اخلاق جامعه خواهد داشت. امروز متأسفانه به واسطه تربیت غلط و ناهنجاری های اخلاقی ذیل مفهوم لیبرالسیم، دنبال قوانینی هستند که به هیچ وجه قابل قبول نیست. به گونه ای که امروز مفهوم خانواده در دنیای غرب دچار تغییر و تحریف شده است و بر اساس آن مفهوم موسّعی از خانواده و زوجین معرفی و ترویج می شود که بسیار خطرناک و اسفناک است. متأسفانه زمانی که از کشیشان و اسقف های جوامع اروپایی پرسیده می شود نظر شما درباره بحث همجنسگرایی چیست؟ قبلاً از عبارت “بیماری” استفاده می کردند اما امروز دیگر حتی آن عبارت را نیز به کار نمی گیرند! قانونی شدن این امر پذیرفته شده است به گونه ای که اگر کسی علیه آن حرفی بزند، او را متهم می کنند. این یک فاجعه انسانی است. وقتی با اسقف اندریا جلسه برگزار کردیم متوجه شدیم الحمدلله در جامعه ارتدکس گرجستان هنوز شریعت از قداست برخوردار است، این مایه خرسندی و امیدواری است. امروز به شدت به دنبال نابودی قداست ها هستند. امروزه حتی مراکز و موسسات کاتولیک در کشورهای اروپایی هم مخالفت جدی در مقابل این فاجعه انسانی انجام نمی دهند و تنها به اعتراض صوری بسنده می کنند.

* در غرب اهانت به مقدسات ذیل مفهوم آزادی تعبیر می شود!

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ادامه با تأکید بر اهانت های مکرر به دین اسلام خاطرنشان کرد: متأسفانه در متون علمی جهان غرب به صورت عامدانه از تعابیر و مفاهیم غلط علیه اسلام و پیامبر(ص) استفاده می کنند تا به این طریق زمینه را برای اهانت به جامعه مسلمانان و دین اسلام و مقدسات آن فراهم کنند. متأسفانه امروز هیچ مرزی میان آزادی و اهانت به مقدسات قائل نیستند و اهانت به مقدسات ذیل مفهوم آزادی تعبیر می شود. نمونه آن اهانت مجله شارلی ابدو است که قلوب یک میلیارد مسلمان را خدشه دار کرد.

وی ادامه داد: طی سال هایی که در آلمان فعالیت داشتم نامه ای خطاب به پاپ نوشتم و از ایشان به جهت اینکه میان اهانت به مقدسات و آزادی بیان تفاوت قائل بود و اجازه نمی داد به مقدسات توهین شود، تشکر کردم.

آیت الله رمضانی در ادامه با اشاره به ضعف حقوقی بحث حقوق بشر اظهار داشت: امروز به متون حقوق بشر اعتنا نمی شود لذا باید یک اراده جمعی و انسانی از حقوق بشر دفاع کند آن هم بر اساس محوریت” انسان بما هو انسان” باشد نه بر اساس تبعیض ها و منطق دوگانه که شاهد آن هستیم.

وی تأکید کرد: من امروز در نشست مبلغان شیعی تأکید کردم که مسلمانان باید به قوانین دولت گرجستان احترام بگذارند، چرا که برای توسعه و ارتقاء یک کشور نباید قومیت گرایی مطرح باشد. پیامبر اکرم(ص) همواره مخالف نژادپرستی و قوم گرایی بود و همواره برای عرب و عجم به یک میزان ارزش قائل بود. لذا در کشور گرجستان هم باید بحث ملیت در اولویت باشد و همه پیروان ادیان می بایست در این راستا اهتمام داشته باشند.

*تعریف امروز از انسان دچار تحریف شده است

وی درباره بازتعریف از انسان اظهار داشت: معتقدم در مباحث حقوقی باید یک بازنگری در تعریف از انسان داشته باشیم چرا که تعریف امروز از انسان دچار تحریف شده است، تحریف امروز از انسان یک تعریف حسی است این در حالی است که باید در تعریف به اصول عقلانی ـ معنوی انسان توجه صورت گیرد. در این زمینه می توان از آموزه های ایمانی مختلف بهره برداری کرد.

وی ادامه داد: حقوق بشر باید بر اساس تعریف جدید از انسان نوشته شود. مثلا در یکی از بندهای اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده است که انسان آزاد است مگر آنکه موجب آزار دیگران شود. اینجا فقط آزار جسمی نیست بلکه آزار روحی و روانی هم باید مدنظر باشد. وقتی به پیامبر و حضرت مسیح علیهم السلام توهین می شود، روح و روان میلیاردها انسان جریحه دار می شود و باید به لحاظ حقوقی قابل پیگیری باشد. درست است که این روند یک موضوع مدیریت شده است اما می توان با اهتمام و وحدت رهبران ادیان ابراهیمی در مقابل این موضع کنونی ایستاد و تعریف جدید را به اثبات رساند. بنابراین باید یک مطالعه دقیق صورت گیرد و میان امر مقدس و غیر مقدس تفکیک های لازم صورت گیرد. لذا به دلیل حس مسئولیت پذیری، وضعیت حقوق بشری کنونی را یک مصیبت بزرگ می دانم و می بایست هر اقدامی انجام دهیم تا این روند متوقف شود.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.