آیت الله رمضانی: معنویت همراه با عقلانیت و مسئولیت‌پذیری مورد تأکید شیعه است

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در دیدار با سر اسقف اندریا اظهار داشت: متاسفانه در جهان امروز شاهد ظهور معنویات بدلی، برساخته و انحرافی هستیم، و معنویت همراه با عقلانیت و مسئولیت پذیری مورد تاکید شیعه است.
اشتراک گذاری
29 دی 1401
120 بازدید
کد مطلب : 5193

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ضمن ابراز خرسندی از حضور در کشور گرجستان و دیدار با جناب سر اسقف اندریا در ابتدا به بحث وحدت میان ادیان و اشتراکات میان ادیان پرداخت و گفت: اساسا گوهر همه ادیان، یک امر واحدی است و آن “دعوت بشریت به حقیقت مطلق” است، چون فرستادگان همه ادیان الهی از یک چشمه و منبع، فیض و بهره گرفتند، لذا احترام به آنها، عقلا و شرعا واجب است.

آیت الله «رضا رمضانی» در ادامه با اشاره به وجود اشتراکات میان شیعه و ارتدکس، افزود: اولین اشتراک اصلی در توجه به معنویت به معنی واقعی کلمه است، متاسفانه در جهان امروز شاهد ظهور معنویات بدلی، برساخته و انحرافی هستیم، آنچه مورد تاکید شیعه است، معنویت همراه با عقلانیت و مسئولیت پذیری است. معتقدیم با توسعه این امر مهم، زمینه برای تحقق جهان عادلانه با محور عدالت، فراهم خواهد شد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) خاطرنشان کرد: البته در غرب هم معنویتی وجود دارد، اما بیشتر از نوع مسئولیت ستیزی و مسئولیت گریزی است، منظور از مسئولیت پذیری، یعنی یک انسان از حیثی مسئولیت پذیری در برابر امر الهی و حضرت حق دارد، از بعد دیگر  نسبت خود مسئول است و بخش دیگر، مسئولیت انسان در برابر انسان های دیگر براساس امر الهی است. لذا ما معتقدیم که آموزه های ائمه اطهار(ع) نسبت به مسئولیت پذیری بر چند جهت بوده است، اول ارتباط با خود، دوم ارتباط با دیگران یعنی احساس همدری و سوم ارتباط با خداوند است.

آیت الله رمضانی با اشاره به اهمیت مسئولیت پذیری در اسلام اظهار کرد: بحث مسئولیت پذیری به قدری در اسلام، مهم است که پیامبر اسلام(ص) فرمودند، اگر کسی شب بخوابد، اما به فکر اصلاح امور بشر نباشد، مسلمان واقعی نیست. لذا ما یک مسلمان ظاهری داریم و یک مسلمان واقعی، مسلمان واقعی آن کسی است که رفتار و کردارش مسئولانه و براساس دستور الهی باشد. از پیامبر اسلام(ص) می فرمایند حتی اگر یک غیر مسلمان از مسلمان طلب کمک کند و اگر در توانش باشد، اما اجابت نکند، مسلمان واقعی نیست. لذا این امر در آموزه های پیامبر اسلام(ص) از اهمیت خاصی برخوردار است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ادامه داد: امروز جای تاسف است که یک جریان بر قدرت حاکم شده است که با نام حقوق بشر به انسان ها، ظلم و ستم می کند، لذا به نظر می رسد که رهبران دینی می توانند در قبال این موضوع هم در بحث افشاء و هم در بحث اصلاح آن در جهت صلاح عموم بشریت، موثر و نقش آفرین باشند.

وی در ادامه با بیان این که نباید اجازه بدهیم پیروان ادیان از شریعت فاصله بگیرند، تصریح کرد: اشتراک مهم دیگر میان شیعه و ارتدکس توجه به مسائل شریعت و بایدها و نبایدها است، فاصله گرفتن از شریعت و ایدئولوژی در حقیقت فاصله گرفتن از فرمان الهی و جدا شدن از حضرت حق است.

آیت الله رمضانی در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله آتئیسم و بی دینی که امروزه به شدت اشاعه و ترویج داده می شود، پرداخت و اظهار داشت: در دنیای کنونی بحث آتئیسم ذیل بحث لیبرالیسم تحقق پیدا کرده است، به همین دلیل است که نظام جمهوری اسلامی ایران در مقابل آن به شدت مقاومت و ایستادگی می کند و به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد این امر وارد نظام جمهوری اسلامی ایران شود. در حقیقت براساس باورهای مکتب اهل بیت(ع) در مقابل پدیده «استعمار فرانو» که اساسا تلاش می کند از طریق واژه ها و عبارات زیبا و فریبنده در جوامع نفوذ کند، ایستادگی صورت می گیرد.

آیت الله رمضانی در این دیدار، نودمین سالگرد تولد اسقف اعظم و چهل و پنجمین سالگرد فعالیت وی را تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که به جهت قرابت های میان شیعه و ارتدکس در آینده، شاهد گسترش روابط و نقش آفرینی در حوزه های مختلف به ویژه در مباحث دینی باشیم.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.