آیت الله رمضانی: باید دین خدا را به درستی معرفی کنیم/ مبلّغ باید ابهت علمی و معنوی داشته باشد

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: مبلغان باید از هویت ملی کشور خود دفاع کرده اما نباید مروّج قومیت باشند، بلکه باید فرهنگ اهل بیت(ع) را تبلیغ کنند.
اشتراک گذاری
01 بهمن 1401
95 بازدید
کد مطلب : 5205

آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) و هیئت همراه در شهر گاردابانی گرجستان حضور یافتند و از مؤسسه “الحکیم” بازدید کردند.

این دیدار با حضور دست‌کم ۳۰ نفر از مبلغین و روحانیون شهر گاردابانی همراه شد و برخی فعالیت های این مرکز تشریح شد.

در این دیدار آیت الله رمضانی از زحمات و اقدامات مؤسسه “الحکیم” تشکر و قدردانی کرد و با اشاره به سه اصل اساسی اسلام یعنی “ایمان به غیب”، “اخلاق، تربیت و تهذیب ذهنی” و “احکام” که تا ابد انسان را تربیت می کند به اهمیت رسالت مهم مبلّغ تأکید کرد و اظهار داشت: مبلّغ باید زبان، چشم، دست، گوش، شکم و امیال شهوانی خود را مواظبت کند؛ شما نباید متکبرانه در میان مردم راه بروید، باید تواضع داشته باشید، از چشم خود نزد مردم مراقبت کنید، مراقب گوش خود باشید، هر حرفی را نشنوید.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ادامه اظهار داشت: اسلام به ۵ رابطه معتقد است: ۱ـ رابطه با خدا، نماز رابطه با خدا را برقرار می کند. ۲ـ رابطه با خود، روزه رابطه با خود را تأمین می کند، روزه سلامتی روح و جسم را فراهم می کند. ۳ـ رابطه با دیگران، زکات روحیه بخشش و کمک به دیگران را تأمین می کند. ۴ـ رابطه بین الملل، بزرگترین تعاملات فرهنگی در حج اتفاق می افتد. ۵ـ رابطه ولائی، رابطه با اهل بیت(ع) این ارتباط را تأمین می کند؛ ولایت مفتاح تمام این رابطه هاست، یعنی اگر می خواهید با خدا در ارتباط باشید باید از طریق ولایت برقرار شود.

وی در ادامه، تبلیغ را یکی از وظایف پیامبران یاد کرد و گفت: مبلّغ از نظر قرآنی یعنی کسی که کاری در امتداد کار پیامبر می کند. ۶ آیه در قرآن وظایف پیامبران را ذکر می کند که در ۴ آیه، تبلیغ را مقدم بر تزکیه می داند؛ برای اینکه تزکیه محقق شود نیاز به تعلیم است. در حقیقت معلمی یک صفت قرآنی است. معلمی آنقدر مهم است که خدا نیز خود را معلم خطاب می کند؛ لذا حریم این شغل باید حفظ شود. انتظار پیامبر اسلام(ص) این بود که ما پیروان و مبلغان آیین اسلام، معلم باشیم.

آیت الله رمضانی افزود: رسالت ما این است که دین خدا را به درستی معرفی کنیم، لازمه آن هم این است که نخست تحقیق و پژوهش عمیق از دین و معارف الهی داشته باشیم و بر اساس آن به آموزش بپردازیم، به عبارت دیگر اسلام را باید جامع، دقیق و عمیق معرفی کنیم. جامعه مسلمان باید جامعه عمیق باشد. مبلغ باید ابهت علمی و معنوی داشته باشد. از نظر عملی هر مبلّغ باید خود را ارتقا ببخشد، ما باید الفبای دین را دقیق یاد بگیریم و دقیق آموزش دهیم. و به تبع آن معنویت را هم به جامعه انتقال دهیم؛ یعنی وقتی کسی در مجلس ما حاضر می شود باید بیشتر با معنویت انس بگیرد نه مادیات، اگر خودمان معنویت نداشته باشیم چگونه می توانیم به دیگران معنویت انتقال دهیم.

وی تأکید کرد: مبلغان باید از هویت ملی کشور خود دفاع کرده اما نباید مروّج قومیت باشند، بلکه باید فرهنگ اهل بیت(ع) را تبلیغ کنند. بحث اخوت و وحدت یک فرهنگ قرآنی است و همه ما باید به آن احترام بگذاریم و مدافع آن باشیم. در اصل وحدت شیعه و سنی و وحدت اقوام از آموزه های اسلام است.

استاد سطوح عالی حوزه با تأکید بر اینکه مبلغین باید امین مردم باشند، ادامه داد: این امر خیلی مهم است و به صورت میراث و امانت به دست ما سپرده شده است و باید به صورت صحیح به صاحبان آینده آن تحویل دهیم، این امر نیازمند این است که امین مردم باشیم تا به ما اعتماد کنند و از ما الگوبرداری کنند. منبرهای روحانیون باید کلاس درس زندگی و درس امانتداری باشد، باید به صورت تدریجی مفاهیم اسلامی را آموزش دهید. شما باید خدا را در دل های مردم زنده کنید. برخی با تفکر لیبرالی می خواهند خدا را از جامعه محو کنند، لذا مبلغین هر جامعه باید در مقابل آن آگاه باشند و خدا را در جامعه و دل های مردم زنده نگه دارند. اگر نام خدا در جامعه و دل های مردم از بین رود دیگر از امانتداری، مهربانی، صداقت و محبت و دوستی خبری باقی نخواهد ماند. ما امانتی بهتر از مکتب اهل بیت(ع) نداریم و به عنوان امین باید از آن مراقبت کنیم. شهید مطهری نقل می کرد که امام خمینی(ره) چهار باور داشت؛ باور به خدا، باور به هدف، باور به راه، باور به امت و مردم. امام با دم مسیحایی خود بر ما دمید و ما را زنده کرد و شاگرد خلف ایشان حضرت آیت الله خامنه ای همان راه را دنبال می کند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پایان خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم توسعه و پیشرفت داشته باشیم شرط اصلی آن حفظ وحدت است و نباید اجازه دهیم دشمنان به وحدت و انسجام ما خدشه وارد کنند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.