آیت‌الله رمضانی: ایران به برکت انقلاب اسلامی در متن تاریخ قرار گرفت

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: ایران در دورانی قرار داشت که به حاشیه رفته بود اما به برکت انقلاب اسلامی در متن تاریخ قرار گرفت. زمانی قبل از انقلاب در بیروت، شیعیان جزو فقیرترین ها بودند اما امروز شیعیان لبنان به عزت دست یافته اند و این دستاورد باید حفظ شود.
اشتراک گذاری
14 بهمن 1401
88 بازدید
کد مطلب : 5261

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ابتدای درس خارج فقه، به مناسبت دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران به نکاتی اشاره کرد.

آیت الله رمضانی با اشاره به تحول اساسی گفتمان اسلامی بیان کرد: انقلاب اسلامی دارای سه رکنِ اسلام، رهبری و مردم است. اینکه جامعه امروز بشری در یک گوشه عالم، حکومتی را تجربه کند و طعم اجرا شدن ابعاد اجتماعی اسلام را بچشد خیلی مهم است. اگر اسلام می خواهد به معنی واقعی کلمه پیاده شود، بدون حاکمیت ممکن نیست به خصوص در احکام اجتماعی؛ اگر حکومت شکل نگیرد، صرفا احکام فردی اجرا خواهد شد لذا مردم به دنبال این هستند که عدالت اجتماعی، معنویت و امنیت را بچشند و اینکه ذیل نظام سلطه قرار نگیرند.

وی افزود: دنیای استکبار دنبال این است که ملت ها را با ابزارهای مختلف مانند دفاع از حقوق بشر و امثال آن استعمار، و افکار، اخلاق، رفتار و اعمال بشر را کنترل کند و بهره برداری استعماری و استثماری از مردم و دولت ها داشته باشد.

در این شرایط، انقلابی بر اساس باورهایی شکل گرفت و امام برای تحقق آرمان های اسلامی، مردم را فراخواند؛ به تعبیر لطیف شهید مطهری هنگام دیدار مرحوم امام در نوفل لوشاتو که گفت “من امام را با چهار آمَن یافتم: آمن بربه، آمن بهدفه، آمن بسبیله و آمن بامته”، یعنی خدا، هدف و راه را شناخته بود و اعتماد داشت که مردم بر اساس آرمان ها و ارزش هایی که قبول دارند، بپا می خیزند.

استاد سطوح عالی حوزه درباره‌ی ارزش های انقلاب گفت: از آموزه های مهم مرحوم امام این بود که در حاکمیت اسلامی عده ای باید به عنوان خدمتگزار، اراده خدمت داشته باشند و به تعبیر شهید بهشتی” شیفته خدمت باشند نه تشنه قدرت”. مسئولیت باید به عنوان امانت مطرح شود که این یک نگاه و فضای جدید بر اساس تحول خواهی انقلاب در نظام بشری می باشد. یکی دیگر از آرمان های این نظام، مبارزه با تفکر “ماکیاولیستی” است. امام و رهبری همواره بر این مسئله تاکید داشتند که نگاه ابزارگونه برای رسیدن به مسئولیت ها مورد قبول نیست.

آیت الله رمضانی بیان داشت: غرب پس از انقلاب صنعتی، کشورهای زیادی را به استعمار و استثمار در آورد. ایران هم از این زیاده خواهی ها آسیب های زیادی دید. مرحوم امام به صراحت فرمود “سیادت و آقایی شما باید بازگردد” که گمشده بشر در این عصر بود و امام آن را به بشریت ارائه کرد. انقلاب اسلامی امیدی برای آزادی خواهان دنیا و نوید بخش یک حیات جدید و معنوی شد. ایشان برای اینکه به این هدف برسد، مردم را همراه کرد و باورهای آنها را تغییر داد. تا مردم در میدان نباشند، آرمان ها در خارج محقق نمی شود؛ لذا نسل جوان پر احساس و پرعاطفه‌ با معرفت و شعور توسط امام(ره) وارد میدان شد.

وی افزود: همیشه دشمنان قسم خورده تلاش داشتند تا ضربه های خود را وارد کنند؛ لذا انقلاب دوران های مختلفی را گذراند، به طور مثال زمانی درصدد عدم تثبیت نظام بودند، زمانی در کارآمدی اسلام شبهه می کردند و زمانی هم در عدم پیشرفت اشکال می کردند ولی انصافا انقلاب، دستاوردهای مهمی داشته و به لحاظ علمی در برخی رشته ها جزو پنج کشور اول دنیا هستیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) پیرامون دستاورهای انقلاب گفت: ایران در دورانی قرار داشت که به حاشیه رفته بود اما به برکت انقلاب اسلامی در متن تاریخ قرار گرفت. زمانی قبل از انقلاب در بیروت، شیعیان جزو فقیرترین ها بودند اما امروز شیعیان لبنان به عزت دست یافته اند و این دستاورد باید حفظ شود. انقلاب دستاوردهای سیاسی نیز داشته است، زمانی در دنیا دو بلوک در مقابل هم قرار داشتند که کسی توانایی ایستادگی در مقابل آنان را نداشت. یکی از بلوک ها بواسطه فکرهای پوشالی در زباله دان تاریخ رفت در حالی که هفتاد سال به مردم تحمیل کردند که نباید دین داشته باشید زیرا دین افیون جامعه است.

آیت االله رمضانی ادامه داد: در سفر اخیر به گرجستان و در دیدار با سراسقف ارتدکس، ایشان گفت “شما دوران تلخ کمونیست را تجربه نکردید، تمام مساجد تبدیل به انبار شده بود و مسلمانی اجازه سفر به مکه را نداشتند؛ شیعیان در ایام محرم برای اینکه بتوانند عزاداری کنند، اطراف جنازه ای مشغول عزاداری می شدند تا مورد اذیت و آزار قرار نگیرند و از این طریق سعی داشتند تا ارزش ها را حفظ کنند”. دین با این شرایط به دست ما رسید و به امانت سپرده شد.

وی بیان کرد: دشمن همیشه تلاش کرده تا انقلابی را که توانست معادلات منطقه را عوض کند، از بین ببرد و حوزویان باید به این مسئله توجه داشته باشند. باید این امید ایجاد شده در دنیا، کاهش پیدا نکند چرا که آزادی خواهان دنیا همچنان به این آرمان ها دل بسته اند و این آرمان ها باید حفظ و تقویت شود، در این راستا نخبگان باید در تصمیم گیری ها حضور داشته باشند و نباید کنار بکشند. تاریخ در مورد تک تک ما و نسبت به همه قضاوت خواهد کرد.

استاد سطوح عالی حوزه گفت: از جمله نقشه های دشمن تزریق ناامیدی است و دشمنان در تلاش هستند تا میزان اعتماد را کاهش دهند. دشمنان انقلاب در جنگ ترکیبی تمام تلاش خود را انجام دادند و بیش از صد کشور برای براندازی بسیج شده و تمام قدرت ها به میدان آمده بودند.

آیت الله رمضانی افزود: مسئولین باید دغدغه مند باشند و از ابزار درست در نهاد یا وزارتخانه ها استفاده کنند. باید گوش شنوا برای انتقادات داشته باشیم چرا که نظام دینی بر آن استوار است. مقام معظم رهبری فرمودند” در بسیاری از موارد جلو هستیم اما در زمینه عدالت اجتماعی باید از مردم عذرخواهی کنیم” باید از این جمله درس بگیریم؛ بعضی سیاست های اشتباه داشتیم مانند کنترل جمعیت یا عدم خصوصی سازی شرکت ها که منجر به خسارت های زیادی در کشور شده است. امکان ندارد که یک دولت بتواند “متصدی مباشر” همه چیز باشد بلکه باید نظارت و کنترل کند، امروزه به آسیب شناسی متناسب با استاندارد های جهانی نیاز داریم.

وی بیان کرد: مردم در راه انقلاب هزینه دادند و خدمات به آنان باید بی منت باشد. مردم در راهپیمایی ها شرکت می کنند و با اصل نظام و انقلاب و رهبری گره خورده اند اما نقد دارند؛ معیشت مردم مهم است و نباید به قشر ضعیف جامعه فشار بیاید. امام راحل فرمودند” این انقلاب، انقلاب پابرهنگان است” لذا باید رفاه نسبی برای جامعه تعریف کنیم و به سراغ نخبگان برویم و متناسب با شرایط فعلی سیاست گذاری کنیم. همه باید گوش به فرمان رهبری باشیم که اخیرا در دیدار خود با کارآفرینان ضمن تشکر از تلاش های دولت فعلی به نکات مهمی اشاره کردند مثل جلوگیری از جهت گیری ها، کاهش تورم و نرخ بیکاری و رعایت عدالت که ساحت های اجتماعی اسلام محسوب می شوند.

استاد سطوح عالی حوزه در انتهای سخنان خود گفت: متاسفانه دشمنان سعی دارند تمام دستاوردها را نادیده بگیرند و دستگاه های خبری غرب نیز با آن هم‌صدا هستند؛ لذا ما باید هنرمندانه بواسطه هنر و رسانه، اطلاع رسانی کنیم که وظیفه همه ما است. این ایام به قدری در تاریخ ما اهمیت دارد که شهید مطهری “طلوع خورشید از غرب را به طلوع امام(ره) از فرانسه تطبیق کردند” که حاکی از اهمیت این واقعه می باشد.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.