آیت‌الله رمضانی: مبانی کارآمدی دین در آثار و گفتمان آیت الله صافی گلپایگانی وجود دارد

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: آیت الله صافی گلپایگانی به شدت معتقد به اسلامیت نظام بود و به کارآمدی نظام با فقه اهل بیت(ع) اعتقاد داشت.
اشتراک گذاری
16 بهمن 1401
78 بازدید
کد مطلب : 5266

نخستین همایش “فقیه کارگزار” با سخنرانی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در دانشگاه باقرالعلوم(ع) برگزار شد.

آیت الله «رضا رمضانی» درباره شخصیت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی گفت: ایشان به واقع مرجع دینی، و مرجع سیاست‌مدار و انقلابی بود. لذا باید در بخش های مختلف، انجمن ها و نشست های تخصصی تشکیل گردد تا درباره دیدگاه های فقهی و کلامی آیت الله صافی گلپایگانی با توجه به آثار ایشان گفتگو شود.

وی اظهار داشت: آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در ابتدای انقلاب، ۹ سال در شورای نگهبان حضور داشت که از این مدت هشت سال دبیر این نهاد بود. ایشان به عنوان کارگزار در یکی از جایگاه های حساس نظام با جامعیت علمی نقش ایفا کرد و  اگر به مجموعه مذاکرات و گزارش های شورای نگهبان اشراف داشته باشیم، دیدگاه های دقیق آیت الله صافی گلپایگانی را متوجه خواهیم شد.

آیت الله رمضانی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی از سه رکن اسلام، رهبری و مردم تأسیس شده است، افزود: آیت الله صافی گلپایگانی معتقد بود که اسلام بر اساس شریعت به معنای خاص یعنی احکام، قابلیت برنامه ریزی برای حاکمیت دینی را دارد. چون در اینجا دو دیدگاه حداقلی و حداکثری نسبت به دین وجود دارد و آیت الله صافی گلپایگانی از طرفداران نگاه حداکثری به دین است.

وی با بیان اینکه شخصیت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی محکم و قوی بود، ادامه داد: باید نسبت به دین و کارآمدی آن نگاه حدأکثری داشته باشیم. چون برخی، ناکارآمدی را به اصل دین، و برخی به کارگزاران حکومت اسلامی نسبت می دهند. بزرگانی مثل حضرت امام و آیت الله صافی گلپایگانی معتقد بودند که دین توان اداره جامعه را دارد و مرحوم آیت الله صافی گلپایگانی از این منظر وارد نظام و شورای نگهبان شد. امام نیز معتقد بود که دین کارآمد است و ما در عصر پست مدرنیته می توانیم بر اساس کارآمدی دین به اداره جامعه بپردازیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: اصل دین کارآمد است و مبانی کارآمدی دین در آثار و گفتمان آیت الله صافی گلپایگانی وجود دارد. ایشان به شدت معتقد به اسلامیت نظام بود و به کارآمدی نظام با فقه اهل بیت(ع) اعتقاد داشت.

وی همچنین گفت: مواردی در مکاتبات شورای نگهبان وجود دارد که حضرت امام، استدلال های آیت الله صافی گلپایگانی را قبول کرده اند. برای نمونه پیشنهاد کرده بودند که سازمان اطلاعات زیر نظر ولی فقیه اداره شود اما ایشان به صراحت مخالفت کرد که این کار برخلاف قانون است و ممکن است دستگاه اطلاعاتی و امنیتی با شرائط اضطراری مواجه شود و بی گناهی مورد شتم قرار گیرد، لذا این کار به رهبری نسبت داده شده و به جایگاه ایشان خدشه وارد می شود. بنابراین امام با قرائت استدلال های آیت الله صافی گلپایگانی، نظر ایشان را قبول کردند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.