آیت‌الله رمضانی: اعتکاف بهترین فرصت برای تفکر و دعاست/ در ایام اعتکاف حلقه‌های معرفت تشکیل شود

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: درخواست های دنیوی و آراسته شدن به فضائل از خواسته های انسان در دعا است اما خود دعا هم مطلوب است.
اشتراک گذاری
17 بهمن 1401
94 بازدید
کد مطلب : 5269

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) شنبه ـ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ـ در جمع معتکفین مسجد جمکران اظهار داشت: توفیق الهی بهترین وسیله در مسیر عبودیت و بندگی خدا است.

آیت الله «رضا رمضانی» در بیان پیشنهادی به معتکفین اظهار داشت: خیلی خوب است که در ایام اعتکاف حلقه های معرفت تشکیل شود. ما در هامبورک چهار حلقه معرفت داشتیم و جوانان پرسش های خود را مطرح می کردند و به پرسش ها پاسخ داده می شد.

وی درباره وظائف شیعیان نسبت به ائمه(ع) اظهار داشت: معرفت و شناخت ما درباره حضرات و ذوات مقدسه باید زیاد باشد. لذا روزانه باید معرفت را از خداوند درخواست کنیم. زیارت جامعه کبیره  جایگاه حقیقی و حقوقی امام را به درستی به ما نشان داده است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: در گام دوم، محبت به اهل بیت(ع) باید افزایش پیدا کند. اگر معرفت افزایش کند محبت هم افزایش پیدا می کند. محبت ما را به حب الله می رساند، چون محبوب بالذات خداوند است و محبت اهل بیت(ع) بهترین وسیله برای جلب محبت الهی است. هرچه در ما محبت اهل بیت(ع) بیشتر باشد بیشتر به خدا نزدیک می شویم.

 وی درباره وظیفه دیگر شیعیان گفت: وظیفه سوم اطاعت از ائمه(ع) است. اگر انسان نسبت به حضرات معصومین(ع) ارادت داشته باشد باید از آنان اطاعت کند و امروزه اطاعت در ولایت و مرجعیت خلاصه می شود.

استاد سطوح عالی حوزه درباره جایگاه حضرت علی(ع) گفت: در روایتی آمده است “إنَّ السَّعیدَ کُلَّ السَّعیدِ حَقَّ السَّعیدِ مَن اَحَبَّ عَلِیّا” سعادتمند کسی است که علی علیه السلام را دوست داشته باشد و هر کسی به حضرت علی محبت داشته باشد به سعادت می رسد. امام موسی صدر می گوید که درباره حضرت علی(ع) از چند طریق می توان شناخت پیدا کرد: اول آیاتی که درباره ایشان وجود دارد. دوم کتاب های تاریخی که درباره فضائل و مناقب حضرت مطالب زیادی نوشته اند. سوم از طریق رفتار شیعیان می توان حضرت علی(ع) را شناخت؛ لذا ما شیعیان باید ممثل و نماینده رفتاری اهل بیت(ع) باشیم.

وی افزود: حضرت علی(ع) خطاب به شیعیان می فرماید که “اَعینونی بِوَرَعٍ وَ اجتِهادٍ وَ عِفَّهٍ وَ سُدادٍ” اهل ورع و تقوا، اهل کوشش و  تلاش بوده و دنبال عفت و پاکدامنی باشید و در مسیری که انتخاب کردید استوار باشید. لذا امروز با رفتار خود باید اهل بیت(ع) را معرفی کنیم. همچنین در روایت امام صادق (ع) آمده که “إنا لنحب من کان عاقلا، فهما، فقیها، حلیما، مداریا، صبورا، صدوقا، وفیا” ما دوست داریم پیروان ما عاقل، بافهم، دانا، با حلم، اهل صبر و وفا و مدارا باشند.

آیت الله رمضانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اعتکاف بهترین فرصت برای تفکر و دعا است. عبادت برای رسیدن به عبودیت است، لذا خودبینی و خدابینی با هم جمع نمی شود. اعتکاف برای این است که عیب های خود را بشناسیم. امیرالمومنین(ع) می فرماید که “هرکس عیب خود را بشناسد از عیب های دیگران غافل می شود.” این مجالس و محافل برای این است که از خدا بخواهیم تا اهل فضائل و حکمت باشیم و راستی را دنبال کنیم. خدا راستی را از بنده خود دوست دارد. ما باید راستی را دنبال کنیم تا خدا ما را بنده خود بداند.

وی درباره انواع درخواست های انسان در دعا اظهار داشت: درخواست های دنیوی و آراسته شدن به فضائل از خواسته های انسان در دعا است اما خود دعا هم مطلوب است و باید شکرگزار باشیم که شایسته شدیم با خدا حرف  بزنیم. خود دعا و حرف زدن با خدا مطلوب است بدون اینکه انسان چیزی از خدا بخواهد. گاهی انسان فراموش می کند چیزی از خدا بخواهد اما خدا می فرماید من که فراموش نکرده ام، من بالاتر از آن را به تو می دهم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: در منطق مسیحیت کاتولیک، مردم نزد کشیش به گناهان خود اعتراف می کنند اما این منطق در اسلام وجود ندارد. خداوند می فرماید “وَإِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَهَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ” به تعبیر برخی از علما این آیه از لطیف ترین آیات قرآن است خداوند هفت بار از خود می گوید و وساطت را حذف کرده است.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.