آیت الله رمضانی: “ویکی شیعه” منبع علمی معتبری برای محققان دنیا است/ به دنبال چابک‌سازی در فعالیت‌ها هستیم

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: امروزه در کشورهای مختلف محققان دنبال منبع علمی معتبر هستند و ویکی شیعه منبع علمی معتبری برای پژوهشگران و محققان دنیا شده است.
اشتراک گذاری
28 بهمن 1401
77 بازدید
کد مطلب : 5342

مراسم رونمایی از محصولات جدید مجمع جهانی اهل بیت(ع)، امروز بیست و هفتم بهمن ماه ۱۴۰۱ ـ در سالن همایش های مجمع قم برگزار شد.

در این مراسم دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) به فضائل و یاران امام موسی کاظم(ع) اشاره کرد و گفت: باید از اخلاق کریمه امام موسی بن جعفر(ع) در بردباری، صبر و بخشش که از آموزه های ایشان است الگو بگیریم.

آیت الله رضا رمضانی افزود: بزرگان اهل سنت، امام موسی کاظم را به عنوان شخصیت معنوی و دینی و در جایگاه مرجعیت علمی و معنوی پذیرفتند. یکی از بزرگان اهل سنت فردی به نام سمعانی در قرن ششم است که به قبر حضرت تشرف می جست و امام شافعی نیز مرقد ایشان را داروی شفابخش می دانست.

وی عنوان کرد: کار بزرگ امام موسی بن جعفر(ع) سازمان وکالت بود و شخصیت های بزرگی در کشورها و شهرهای مختلف وکیل ایشان بودند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در بخش دیگری از سخنان خود از مسئولان برگزاری نشست قدردانی کرد و گفت: مجمع جهانی اهل بیت(ع) تاکنون کارهای بزرگ و ارزشمندی انجام داده است.

وی با بیان اینکه نباید در کارهای فرهنگی موازی کاری کنیم، افزود: در بخش پاسخ به شبهات، نهادهای مختلفی در قم فعالیت می کنند، در این راستا آثار متعددی منتشر شده است و محققان زیادی کارهای فاخری انجام می دهند. لذا ما با نهادهای مختلف در عرصه های علمی، آموزشی و پژوهشی تفاهم نامه هایی منعقد کردیم تا از کارهایی که انجام داده اند، در عرصه بین الملل استفاده کنیم.

استاد سطوح عالی حوزه افزود: در مجمع جهانی اهل بیت(ع) هیچ کدام از بخش ها تعطیل نشده است؛ اما یکسری کارهای تکراری یا غیر لازم وجود داشت و در دوره جدید به دنبال این هستیم تا محققان در مناطق خود آثاری تولید کنند و بومی سازی کنیم.

وی با بیان اینکه در طرح تحولی جدید دنبال چابک سازی هستیم، ادامه داد: در راستای چابک سازی باید موانع را از سر راه برداریم.

وی در تشریح فعالیت های مجمع جهانی اهل بیت(ع) در دوره جدید گفت: تاکنون کارهای زیادی انجام شده است، دانشگاه بین المللی اهل بیت(ع) دارای هفت رشته بود اما اکنون ۲۴ رشته دارد، مقطع دکتری نداشت اما اکنون در چند رشته دکتری اضافه شده است. در دانشگاه اهل بیت(ع) از ۹ ملیت دانشجو حضور داشت اما اکنون از ۲۷ ملیت در این دانشگاه دانشجو حضور دارد.

آیت الله رمضانی ادامه داد: در شبکه ماهواره ای ثقلین اقداماتی داشتیم تا با نیازهای روز دنیا در عرصه های کودک، نوجوان، سبک زندگی و خانواده برنامه های جدیدی داشته باشد.

وی درباره جایگاه ویکی شیعه گفت: ما به ویکی شیعه عنایت خاصی داریم و به دنبال آن هستیم تا این دانشنامه را به بنیاد تبدیل کنیم. تأسیس ویکی شیعه یک اقدام تحولی بود و رهبر معظم انقلاب در اجلاس هفتم مجمع ما را موظف کردند تا فضائل و معارف اهل بیت(ع) را به نخبگان و آحاد جامعه برسانیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه از توسعه زبان های ویکی شیعه حمایت کردیم، افزود: تاکنون ۱۲ زبان به ویکی شیعه اضافه شده است و این اقدام با توجه به کمبودها به نوعی کرامت است.

وی اظهار داشت: شعار ما در ویکی شیعه توسعه مداخل و بومی سازی است. امروزه در کشورهای مختلف محققان دنبال منبع علمی معتبر هستند و ویکی شیعه منبع علمی معتبری برای پژوهشگران و محققان دنیا شده است.

آیت الله رمضانی همچنین گفت: مشکلات نرم افزاری، سخت افزاری و فن آوری ویکی شیعه را حل می کنیم تا کار فاخر و ارزشمندی ارائه شود و این دانشنامه مرجعیت علمی و معنوی پیدا کند. لذا در راستای کیفی سازی در ویکی شیعه و بخش های دیگر شورای سیاستگذاری ایجاد کردیم. ضروری است مسئولان ویکی شیعه برای بهینه سازی فعالیت ها و اینکه چه نیازهایی ضروری است با معاونت بین الملل مشورت کنند.

وی در پایان با قدردانی از فعالیت های بخش های پاسخ به شبهات و گروه مطالعات راهبری اظهار داشت: ما به ضرورت پاسخ به شبهات و مطالعات راهبردی واقف هستیم اما باید کارها به گونه ای باشد تا موازی کاری صورت نگیرد و اگر نهادهای دیگر فعالیت هایی در این عرصه‌ها دارند از آنان اخذ کرده و در عرصه بین الملل استفاده می‌کنیم.

در پایان این مراسم دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) از نیروهای گروه مطالعات بنیادی و پرسش و پاسخ که سالیان زیادی در این دو بخش فعالیت می‌کردند، با اهدای لوح قدردانی کرد.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.