پیام دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) به مناسبت دهه کرامت و جشن تکلیف دختران و پسران در کشورهای مختلف

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع)، به مناسبت سلسله جشن‌های دهه کرامت و جشن تکلیف دختران و پسران، پیام تصویری صادر کرد.
اشتراک گذاری
07 خرداد 1402
121 بازدید
کد مطلب : 5850

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع)، به مناسبت سلسله جشن‌های دهه کرامت در ایام میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) و حضرت امام رضا(ع) و جشن تکلیف دختران و پسران در کشورهای مختلف، پیام تصویری صادر کرد.

متن پیام آیت‌الله «رضا رمضانی» به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

به همه دختران خوب و مومن سلام و تحیت عرض می‌کنم؛

خداوند ان شاء‌الله نگهدار همه شما باشد و دعای حضرت ولی‌عصر سلام‌الله‌علیه همیشه شامل حال شما باشد.

دختران جامعه ما یک ظرفیت جهانی هستند و یک استعدادند که باید سعی کنند این استعدادهایشان کاملا شکوفا بشود؛ آن چیزی که خیلی مهم است و ما باید به آن توجه داشته باشیم، این است که ما باید یک تفسیر درستی از زندگی داشته باشیم و آن را درک کرده و خوب بفهمیم. اینکه خداوند ما را  برای چه آفریده و خلق کرده است؟ قطعا برای چیزهای ظاهری نیافریده، ما در این دنیا هستیم برای اینکه بتوانیم خودمان را بسازیم و تربیت کنیم، زندگی پاکی داشته باشیم عفت و پاکی را به دنبال داشته باشیم.

برای اینکه انسان بتواند یک زندگی خوب و موفقی داشته باشد باید فکر خوب داشته باشد، باید اخلاق خوب داشته باشد، ما باید سطح اخلاق خودمان را بالا ببریم، باید اعمال ما پاک باشد، اگر فکر خوب باشد، اخلاق خوب باشد، عمل هم خوب باشد، ما یک زندگی خوبی را تجربه خواهیم کرد.

زندگی یعنی همین؛ زیست پاک به معنای این است که ما یک درک درستی از معنای زندگی داشته باشیم، خداوند ما را نیافریده که فقط به امور دنیوی خودمان  بپردازیم، بلکه ما را آفریده که به کمال برسیم، سعی بکنیم استعدادهای خودمان را شکوفا کنیم و لذا هر کدام از ما مخاطب میشویم به اینکه کارهایی را انجام بدهیم. دختران زودتر این آمادگی را پیدا میکنند این شایستگی را پیدا میکنند، لذا ۹ سالشان که تمام میشود این شرائط برای ایشان  آماده می‌شود که در محضر خداوند باشند.

ما باید شکرگزار این همه نعمت هایی که خداوند به ما عنایت فرموده باشیم، باید نعمت ها را شناسایی کنیم. چقدر نعمت های خوبی خداوند متعال به ما عنایت فرموده است: نعمت پدر و مادر، نعمت دوستان خوب، نعمت قرآن، نعمت اهل بیت، نعمت اینکه بتوانیم با خداوند صحبت کنیم، دختران (با رسیدن به سن تکلیف) این لیاقت و شایستگی را پیدا میکنند که بتوانند با خداوند حرف بزنند، در هر زمانی که بخواهند و برای همه دعا کنند، خداوند انقدر به آنها علاقمند است و آنها را دوست می دارد که قطعا دعای ایشان را هم مستجاب خواهد کرد.

مهمترین نکته ای که ما باید به آن توجه داشته باشیم این است که ما عفت و پاکی خودمان را حفظ کنیم، اهل حجاب باشیم، اهل عفاف باشیم و اهل پاکی باشیم، این خیلی مهم است  و از همین ابتدا باید شروع کرد، شروع خوبی داشته باشیم، سعی کنید شروع خوبی در زندگی داشته باشید. قطعا این شروع خوب نتیجه خوبی را هم به دنبال خواهد داشت. آنهایی را هم که چنین محیطی را فراهم کردند: همچون پدران و مادران و معلمان و مربیان از آنها هم باید قدردانی کنیم و تشکر کنیم که چنین فرصتی را برای ما ایجاد کردند.

مهمترین نکته ای که ما باید به آن توجه داشته باشیم این است که ما عفت و پاکی خودمان را حفظ کنیم، اهل حجاب باشیم، اهل عفاف باشیم و اهل پاکی باشیم، این خیلی مهم است  و از همین ابتدا باید شروع کرد، شروع خوبی داشته باشیم، سعی کنید شروع خوبی در زندگی داشته باشید. قطعا این شروع خوب نتیجه خوبی را هم به دنبال خواهد داشت. آنهایی را هم که چنین محیطی را فراهم کردند: همچون پدران و مادران و معلمان و مربیان از آنها هم باید قدردانی کنیم و تشکر کنیم که چنین فرصتی را برای ما ایجاد کردند.

عنایت پروردگار متعال همیشه شامل حال انسانهاست، خصوصا آنهایی که با اراده خودشان و اختیار خودشان آمدند و راه پاک را انتخاب کردند و به همین جهت است که به همه سفارش شده (خصوصا) به مبلغان دین که «علیکم بالاحداث»؛ جوانها را دریابید، اینها ظرفیت خیلی مهمی دارند و قلب جوان هم قبل از اینکه با دو مشکل مواجه شود، باید خوب تربیت شده باشد. لذا امیرالمومنین(ع) در نامه ای که به امام حسن(ع) می نویسد، می فرماید: «فبادرتک بالادب»؛ من شروع کردم و مبادرت کردم که  ادب را تعلیم بدهم.

قبل از اینکه دو مشکل ایجاد شود تأکید می کنم که شما سعی کنید آداب الهی، آداب انسانی و آداب ارتباط با دیگران را درست یاد بگیرید؛ «فبادرتک بالادب قبل ان یقصب قلبک»؛ قبل از اینکه قلب انسان قصی شود او «یشتغل الیک»؛ قبل از اینکه ذهن انسان به امورات مختلف درگیر شود، انسان باید خودش را دریابد و پیدا بکند و با خودمان آشتی کنیم.

دختران ما باید با خودشان آشتی کنند؛ قطعا این آشتی با خود، باعث می شود که هم ارتباط با دیگران و هم ارتباط با خدا خیلی رنگ زیبایی به خودش بگیرد، آن وقت همین باعث می شود که بعدها اینها می شوند معلم، اینها می شوند مربی، اینها می توانند نقش فعالی را در جامعه داشته باشند، به عنوان کسانی که تأثیرگذار هستند در امر تربیت و هم بعدها می توانند نقش مادری داشته باشند؛ الان باید دختری پاک باشند و زندگی پاک را تجربه کنند و بعد وقتی ازدواج کردند، همسری پاک باشند و آن دوران را تجربه کنند و بعدها کم کم  خداوند به اینها شایستگی می دهد که مادری را تجربه کنند و بتوانند مربی خوبی باشند و بعد به اینها این نقش را می دهد که بتوانند در جامعه نقش آفرین باشند.

مردان هم با تربیت این زنانی که پاک بوده اند، به جایگاه بلندی رسیده اند. مردان (بزرگ) تاریخ را ببینید آنهایی که در عرصه های مختلف، خدمت ارائه کردند، کسانی بودند که زنان در تربیت ایشان نقش مهمی داشتند. امیدوار هستیم که خدای متعال این روز را بر شما مبارک کند.

آنهایی که توفیق پیدا کردند این مراسم تکلیف را جشن بگیرند، بدانند که (در واقع) جشن واقعی این جشن است که انسان مکلف می شود به تکالیف الهی و  به وظایفی که خدای متعال بر گردن ما گذاشته است. این بهترین جشن است در زندگی انسان، اینکه تاریخ تولد و روز تولد انسان را جشن میگیرند در جای خودش متعارف است، (اما آن جشن حقیقی) که انسان باید جشن بگیرد، روز تکلیف انسان است که انسان مشرف می شود و مورد خطاب الهی قرار می گیرد و خداوند او را مورد خطاب قرار می دهد. این روز از آن روزهایی است که هرسال وقتی به چنین روزی می رسد که در آن روز، انسان مکلف شده است (جا دارد جشن بگیرد) و باید اعمالش را انجام بدهد، نمازش، روزه اش و کارهای واجب دیگر را انجام بدهد. این روز، روز جشن انسان است چون خدای تبارک و تعالی به برکت انجام این اعمال، انسان را به رشد و بالندگی می رساند و می تواند یک زندگی ابدی برای خودش پی‌ریزی کند.

موفق و موید باشید.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته اجمعین.

پایان پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.